Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Aktualności

Wigilie na „ziemi milczenia i grozy”

Na obrazie Jacka Malczewskiego polscy zesłańcy siedzą przy wigilijnym stole nakrytym białym obrusem. 12 tradycyjnych potraw zastępuje im skromny posiłek. „Wigilia na Syberii” przedstawiona przez artystę ukazuje rozdzierający smutek. Obraz, o którym mowa skomentował Jacek Kaczmarski, pisząc: „Nie, nie jesteśmy biedni i smutni /Chustka przy twarzy to katar / Nie będzie klusek i kutii / Będzie chleb i herbata / Siedzę i sam się w sobie nie mieszczę / Patrząc na swoje życie / Jesteśmy razem – czegóż chcieć jeszcze / Jutro przyjdzie Zbawiciel”. Represje carskie w XIX wieku dotknęły powstańców listopadowych i styczniowych, oraz tych, którzy udzielali im wsparcia. Wywózki na Sybir rozpoczęły się w 1561 i trwały do 1952 roku. Zesłańcy nie zaniechali polskiej tradycji, nie porzucili wiary. Były one dla nich otuchą i źródłem nadziei na rychły powrót do Polski. W najgorszym wypadku – jej skrawkiem na nieludzkiej ziemi…

Czytaj więcej...

Magia tradycji w „Górniczej”, czyli słuchajmy swoich babć

Szkolne Kongresy Kultury weszły już na stałe do kalendarza przedsięwzięć kulturalnych Zespołu Szkół Górniczych i Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie. Ponieważ przedświąteczny kongres „Magia tradycji” (18 grudnia) to już druga impreza z tego cyklu w tym roku, to okazało się, że po czterech latach dyrekcja, nauczyciele i uczniowie „Górniczej” mogą się pochwalić małym jubileuszem pięciolecia.

Czytaj więcej...

Zanussi: dopóki oczy błyszczą

– Świat nas nie potrzebuje, to my mamy udowodnić, że jesteśmy światu potrzebni – twierdził Krzysztof Zanussi w czasie spotkania z czytelnikami w konińskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej (18 XII 2015).

Czytaj więcej...

„Orphée” Przybylskiego w Operze Kameralnej

W Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się prapremiera (15 grudnia 2015) opery „Orphée” Dariusza Przybylskiego. To już szósta opera 31-letniego kompozytora, absolwenta PSM w Koninie.

Czytaj więcej...

Nieoczywiste praktyki kuratorskie

Kim jest kurator. Jaki jest zakres jego obowiązków. Czy jego rola sprowadza się wyłącznie do opieki nad powierzonymi przez artystę dziełami. Jak zmienia się ta profesja razem z całym światem. I czy wobec tego: WSZYSCY JESTEŚMY KURATORAMI lub przynajmniej – mamy takie zobowiązanie? Te kwestie rozstrzygali podczas warsztatu ludzie lokalnej kultury, którzy postanowili zdobyć narzędzia, by działać skuteczniej. Spotkanie zatytułowane „Nieoczywiste praktyki kuratorskie” przeprowadzili w „Wieży Ciśnień” młodzi specjaliści w tej dziedzinie ze sporym już dorobkiem: Anna Czaban, Joanna Tabaka i Krzysztof Gutfrański.

Czytaj więcej...

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2