Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Antysemityzm. Ciągłe zmagania

To była próba przywołania świata, którego już nie ma. Choćby idąc śladem Tewje, który w „Skrzypku na dachu” śpiewał: „Coś rodzi się i coś przemija / Ale zostanie po nas ślad”. I była też próba zmierzenia się ze zjawiskiem antysemityzmu, stąd film dokumentalny o ludziach ratujących życie żydowskiej rodzinie, fotografie o współczesnym Izraelu i rozmowy, czyli „ciągłe zmagania”.

Projekt zatytułowany „Antysemityzm, ciągłe zmagania” był wspólnym dziełem Młodzieżowego Dom Kultury w Koninie oraz Stowarzyszenia Naukowo-Kulturalnego SZTETL KONIN i Centrum Doskonalenia Nauczycieli (3-7 grudnia br.). Dzieło rozpoczęto wernisażem prac fotograficznych Grażyny Banaszkiewicz pt. „IZRAEL foto-ticket”. Autorka jest dziennikarką, fotografikiem, reżyserem telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetką. Na zdjęciach pokazała Izrael z perspektywy codzienności. To są fotografie wykonane poza szlakami turystycznymi. Nie znajdzie się ich w przewodnikach, albumach. Są zaproszeniem do odwiedzenia ha-Erec (tej-Ziemi). Wystawa jest jeszcze czynna w MDK.


Zdjęcia: Andrzej Moś
 

Niezwykły był pokaz filmu konińskich twórców: Pawła Pachulskiego i Sławomira Zasadzkiego, zatytułowanego „Ostatni świadek”. Film jest dokumentem, fabularyzowanym, wracającym do tragicznych czasów okupacji niemieckiej. – Przyczynkiem do zrobienia tego filmu była książka „Z problematyki etnograficznej Ślesina i okolic”, wykonana przez zespół autorów pod kierunkiem doktor Elwiry Jeglińskiej – mówiła dr Jolanta Kmieć, mająca pieczę nad dokumentacją historyczną filmu. Jej autorzy zwracali uwagę m.in. na istnienie w okolicy Ślesina osadnictwa niemieckiego i obok funkcjonującej diaspory żydowskiej. Film zaś, dokument fabularyzowany, opowiada o społeczności podślesińskiej wsi Głębockie, ratującej rodzinę żydowską w czasie okupacji.


Ostatni świadek” (fragment), Paweł Pachulski, Sławomir Zasadzki
 

Wystawie zdjęć i projekcji filmu towarzyszyła konferencja naukowo-pedagogiczna „Antysemityzm, ciągłe zmagania”. Konferencja była poświęcona zagadnieniom współczesnym dotyczącym etnicznych mniejszości narodowych zamieszkujących współczesną Polskę i Europę. Uczestniczyli w niej m.in. dr Lucja Pawlicka-Nowak – współtwórczyni konińskiego Muzeum Okręgowego i inicjatorka prace badawczych w Chełmnie nad Nerem, miejscu zagłady Żydów podczas II wojny światowej, dr Barbara Dobrowolska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) – autorka „Sytuacji dziecka romskiego w szkole w latach 80. XX wieku i współcześnie” oraz „Szkoły w perspektywie globalizacji i zagrożeń”, dr Iwona Jóźwiak (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie) – współautorka (z M. Bieniek) cenionej publikacji „Poznaj i pokochaj wielokulturowość Warmii i Mazur – wnioski z interdyscyplinarnego projektu szkolnego” (w: „Nauczanie historii jako powrót do źródeł, pod. red. G. Pańko i J. Wojdon, Olsztyn 2010” oraz wspomniane już dr Elwira Jeglińska – wieloletni pracownik UAM w Poznaniu, regionalistka, gorąco oddana śledzeniu dziejów kultury, w tym kultury ludowej swojej ojcowizny – Ślesina oraz dr Jolanta Kmieć (Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie) – autorka prac dotyczących społeczności żydowskiej na terenie Wielkopolski.

Projekt kończył koncert „Graj klezmerska kapelo”, w wykonaniu grupy wokalnej „Free Voices” z MDK i zespołu „Royal Band”, złożonego z konińskich muzyków. Usłyszeliśmy między innymi utwory ze „Skrzypka na dachu”, spektaklu „Sztukmistrz z Lublina” I.B. Singera (do muzyki Zygmunta Konicznego i tekstów Agnieszki Osieckiej), Wojciecha Młynarskiego i Leopolda Kozłowskiego („Tak jak malował pan Chagall”) czy też wykonywane przez Justynę Steczkowską („Austeria – dom – shalom”). Młodych wokalistów przygotowała Marlena Brzezińska (jej dziełem był też scenariusz i reżyseria), wspomagał Łukasz „Komar” Muszyński, student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, także wychowanek M. Brzezińskiej. Nad warstwą muzyczną panował Szymon Wieczorkiewicz, kontrabasista, lider „Royal Band”. Koncert był nasycony emocjami, zaskakiwał w wielu przypadkach bardzo współczesnymi aranżacjami i wykonaniem młodych i zdolnych wokalistów. Z całą pewnością, jak śpiewał Tewje: „Coś rodzi się i coś przemija / Ale zostanie po nas ślad”.


 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2