Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Fotografie Kapuścińskiego promują Konin

Konin z 1959 roku uwieczniony na fotografiach Ryszarda Kapuścińskiego powrócił w formie audiobooka. Najnowszą publikację ze zdjęciami fotoreportera przygotowało Wydawnictwo Agora. Nosi ona tytuł „Busz po polsku. Postscriptum”. Audiobook wraz załączoną do niego książeczką ukazał się z okazji 50. rocznicy książkowego debiutu pisarza i 80. rocznicy jego urodzin. Reportaże krajowe cesarza gatunku czyta aktor Marcin Dorociński.

W wydawnictwie znajdą się między innymi fragment książki Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka pod tytułem „Historie przygodne” („Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza”), tekst dotyczący fotoreportażu konińskiego Ryszarda Kapuścińskiego z fotografiami miasta – „Konin jak Colorado” oraz tekst Pawła Stannego „Flisak, wiek XXI” o wizycie u bohatera jednego z reportaży „Ocalony na tratwie”.
Audiobook zawiera także nagraną wypowiedź Ryszarda Kapuścińskiego: „Pisałem o Polsce, która najbardziej mnie fascynowała, to była prowincja, wieś, małe miasteczka. Ja sam pochodzę z małego miasteczka, z Kresów, i ten rozmiar małego miasteczka, to jest coś takiego, co najbardziej odpowiada mojej mentalności, mojej wrażliwości. To jest taka ludzka przestrzeń, którą można obejść w czasie jednego spaceru, gdzie się wszyscy znają. W „Buszu po polsku” jest Polska taka, jaką naprawdę była w latach 50.” – mówił między innymi jego autor.
Przypomnijmy, że tom jest zbiorem reportaży krajowych z lat 1958-1961, które ukazywały się na łamach tygodnika „Polityka”. W formie książki zostały wydane pod nieobecność autora, który wtedy przebywał w Afryce. Po raz pierwszy „Busz po polsku” ukazał się w 1962 roku nakładem wydawnictwa „Czytelnik”. Po raz pierwszy w tym roku został opublikowany w formie audio.
Na płycie będzie można usłyszeć również wstęp Barbary Chlabicz („W Polsce, czyli w Buszu”) oraz „Postcriptum. „Busz…” po pół wieku” Małgorzaty Szejnert. Obie autorki swoje teksty czytają same. Utwory Ryszarda Kapuścińskiego prezentuje z kolei znakomity aktor – Marcin Dorociński. Przypomnijmy również, że jednym z tekstów, jakie w tych latach napisał Ryszard Kapuściński dla „Polityki” była „Inna nazwa ziemi”. Ukazał się on na łamach tygodnika 26 września 1959 roku, ale nie znalazł pośród innych tekstów w „Buszu po polsku”. Kapuściński poświęcił go w całości dynamicznie rozwijającemu się przemysłowi, a konkretniej – Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”. Odkryty niedawno w pracowni pisarza spójny, znakomicie zachowany fotoreportaż tej krajowej podróży przywołuje nie tylko kopalnię, ale i Konin końca lat 50. Czterdzieści jeden fotografii autora „Cesarza” można było oglądać podczas wystawy „Konin jak Colorado”, otwartej w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Centrum Handlowym FERIO w październiku i listopadzie ubiegłego roku. W wernisażu wzięły udział żona pisarza – Alicja Kapuścińska, kustosz archiwum fotograficznego pisarza – Karolina Wojciechowska oraz Bożena Dudko – sekretarz archiwum pisarza i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Koordynatorem tego wydarzenia w mieście była Izabela Bobrowska – rzecznik prasowy Konińskiego Domu Kultury, współorganizatora imprezy.
W tym czasie powstały również zdjęcia do filmu dokumentalnego nt. wystawy i pobytu żony Kapuścińskiego w Koninie, który realizują Andrzej Moś i Andrzej Dusza z Konińskiego Domu Kultury. Tytuł wystawy – „Konin jak Colorado” został zaczerpnięty z innego reportażu pochodzącego z „Buszu” – „Partery”. Kapuściński pyta w nim: „Myślicie, że Konin nie może smakować przez dzień jak Colorado?”. Był to jedyny ślad prowadzący za Ryszardem Kapuścińskim prosto do naszego miasta.
W audiobooku „Busz po polsku. Postscriptum” znalazły się 23 fotografie z 41 wybranych przez poprzednią opiekun archiwum fotograficznego pisarza – śp. Izę Wojciechowską. Jedno z nich, w kolażu, zdobi okładkę nowego wydawnictwa ( fot. poniżej)

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2