Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Synagoga pozostanie synagogą - zdecydowali konińscy radni

Nowy właściciel synagogi i domu talmudycznego nie może zmienić dotychczasowego przeznaczenia nieruchomości. Zgody na zmianę formy użytkowania nie wyraziła Rada Miasta Konina.

Przypomnijmy: obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla nieruchomość przy skrzyżowaniu ulic Adama Mickiewicza z Obrońców Westerplatte „zachowanie wartości historycznych i kontynuację działań rewaloryzacyjnych”. W obydwu budynkach (synagoga i dom talmudyczny) przez kilkadziesiąt lat działała najpierw Wojewódzka, potem Miejska Biblioteka Publiczna. MBP główny księgozbiór przeniosła z budynku talmudycznego do gmachu po Narodowym Banku Polskim (przy ulicy Dworcowej). W tym miejscu „zagnieździło się” kilka organizacji, trenowały też zespoły taneczne „Rytmix”. Dzisiaj dom talmudyczny stoi pusty. W synagodze pozostała filia MBP, gromadząca przede wszystkim zasoby literatury dziecięcej i młodzieżowej (ale nie tylko). Dodajmy, że władze wojewódzkie, a później także samorządowe, włożyły mnóstwo pieniędzy w uratowanie obydwu zabytków kultury miasta.
Po sprzedaży budynków przez Gminę Żydowską w Warszawie prywatnemu nabywcy, samorządowi Konina nie udało się wynegocjować rozsądnych zasad wynajmu synagogi na filię biblioteczną, mimo że władze miasta, na wniosek właściciela, skłonne były zgodzić się na podzielenie nieruchomości i przeznaczenie domu talmudycznego na cele inne, niż publiczne. W efekcie MBP w trybie „ewakuacyjnym”, na przełomie stycznia i lutego, przeniosła filię biblioteki do gmachu przy ulicy Benesza. Od tego czasu synagoga stoi pusta.
Rada Miasta na wniosek właściciela nieruchomości rozpatrywała możliwość przekształcenia zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tak, by „dopuści lokalizację obiektów usługowych o innym charakterze niż publiczne, a także zabudowy mieszkaniowo-usługowej z uwzględnieniem stosunków własnościowych na tym terenie”. Samorząd miasta wniosek odrzucił.
Znika tym samym także problem podzielenia nieruchomości na części o charakterze publicznym i niepublicznym. Inaczej mówiąc – nadal wobec synagogi i domu talmudycznego obowiązuję miejscowy plan zagospodarowania, co oznacza, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do „zachowania wartości historycznych i kontynuację działań rewaloryzacyjnych”.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2