Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Poezja po ukraińsku

Najbliższy Salon Poezji Anny Dymnej zostanie poświęcony Ukrainie i jej walce o wolność, i demokrację. Będzie wyrazem solidarności z sąsiadującym z Polską krajem i narodem. W programie wydarzenia znajdą się wiersze poetów ukraińskich, czytane przez Olenę Leonenko – urodzoną w Kijowie pieśniarkę, związaną z warszawskimi teatrami. Na scenie KDK będzie jej partnerował Leszek Teleszyński.

Olena Leonenko to artystka o wszechstronnych zainteresowaniach. Jest nie tylko pieśniarką, ale i kompozytorką muzyki teatralnej, choreografką, aktorką i pedagogiem śpiewu, i ruchu scenicznego. Podróżując po najodleglejszych zakątkach Ukrainy, dotarła do źródeł ukraińskiej kultury, śladów pogańskich zwyczajów i rytuałów, badała techniki śpiewu rytualnego i latami gromadziła archaiczne pieśni. Jej talentem zachwycili się najwybitniejsi polscy reżyserzy teatralni, między innymi Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Glińska, Leszek Długosz. Repertuar Leonenko liczy ponad 500 pieśni ukraińskich, żydowskich, rosyjskich. Do jej najsłynniejszych programów należą „Noc z Wertyńskim”, według scenariusza Janusza Głowackiego, i „Miłość po rosyjsku”, które prezentuje na stołecznych scenach i nagrywa dla Polskiego Radia.

Na scenie Konińskiego Domu Kultury Leonenko będzie partnerował Leszek Teleszyński, niezapomniany filmowy ordynat Michorowski z „Trędowatej” czy Bogusław Radziwił z „Potopu”. Obowiązki gospodarza Salonu Poezji wypełni honorowo koniński aktor, Szymon Pawlicki, któremu będzie towarzyszyła koordynatorka tego wydarzenia – Katarzyna Kubacka. Muzycznym Aniołem najbliższego wydania będzie sama Olena Leonenko, która dodajmy, od 1990 roku mieszka i tworzy w Polsce. Artystka była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i Fundacji im. Stefana Batorego (dwukrotnie), została również odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wyjątkowy Salon Poezji dedykowany narodowi ukraińskiemu i jego kulturze odbędzie się 22 marca br. o godz. 18.00. Bilety kosztują 20 zł.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2