Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Galeria piękna i sukcesu

Kobiety sukcesu i społeczniczki. Jedne z pasją, inne zaangażowane w życie społeczne. Kobiety kultury, polityki, menadżerki i dziennikarki – ponad 30 pięknych pań uwiecznionych na obrazach i fotografiach autorstwa dwóch koninianek. Efekt ich prac można było już zobaczyć w Galerii na Glince. Do 28 marca wystawa ,,Koninianki pędzlem i fleszem malowane” eksponowana jest w Strefi K Konińskiego Domu Kultury.

Autorkami projektu są Krystyna Ruminkiewicz i Magdalena Modelska. Pomysł na sfotografowanie i namalowanie kobiet z miasta był spontaniczny. Narodził się podczas jednej z rozmów.
– Chciałyśmy pokazać kobiety w różnym wieku i wykonujące rożne zawody w sposób ukazujący ich piękno – mówią autorki prac.

Do udziału w projekcie udało się przekonać 36 kobiet, między innymi Małgorzatę Waszak (starosta koniński), Elżbietę Miętkiewską, Elżbietę Barszcz i Lucynę Lenard (dyrektorki Konińskiego Domu Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowego Domu Kultury), Zuzannę Janaszek- Maciaszek (Fundacja ,,Podaj dalej”) i Annę Pilarską (dziennikarka). Na zdjęciach i obrazach można oglądać także Agatę Janiak-Bednarek, kosmetologa czy Magdalenę Mikołajczyk, jedną z bohaterek popularnego programu telewizyjnego. Wszystkie pozowały do portretów, ale również do bardziej wysublimowanych fotografii, w tym aktów.
– Nie spodziewałyśmy się, że tak będzie wyglądać sesja zdjęciowa (przyp. red. zdjęcia-akty). To nowe doświadczenie – mówią panie.
– Wydobyto z nas to, co piękne i ukazano to w sposób dyskretny, ale równocześnie dający wiele do myślenia – mówi Elżbieta Barszcz, szefowa CKiS w Koninie.
– Na co dzień podejmujemy ważne decyzje. Musimy być często stanowcze i zdecydowane. Sesja fotograficzna pozwoliła na to by po pierwsze zaprezentować się jako kobiety, które są czułe, wrażliwe i kochające, po drugie była to okazja do spotkania i do rozmowy na typowo babskie tematy: od diety zaczynając na mężczyznach kończąc – podkreśla z uśmiechem Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK.

Efektem pracy Krystyny Ruminkiewicz i Magdaleny Modelskiej z koniniankami są obrazy i fotografie. Wernisaż prac odbył się we czwartek 13 marca, w Galerii na Glince. Piękne fotografie i obrazy pędzlem i fleszem malowane przyszły zobaczyć nie tylko panie. Było sporo mężczyzn i nie ukrywali, że obecność tylu kobiet, sprawia, że czują się po trosze jak bohaterowie filmu ,,Seksmisja”.
Co czuli, da się wyrazić fragmentem dialogu Maksa i Alberta z kobietami podczas rozprawy przed Kobiecym Zgromadzeniem.
Albert: – No choćby Kopernik!
Kobieta 1: – To kłamstwo! Kopernik była kobietą!
Albert: – Einstein?
Kobieta 2: – Też była kobietą!
Maks: – A może Curie-Skłodowska też?!
Albert: – To akurat nie najlepszy przykład...
Maks: – A bo mnie zmyliły!

By równości płci stało się zadość, autorki projektu zapowiedziały, że w przyszłym roku tematem ich prac będą panowie. Hasłem natomiast – ,,męskie ego”. Pytanie tylko, czy Galeria na Glince, ba nawet Koniński Dom Kultury, pomieszczą wszystkich, bo przecież jak mówi bohater filmu Juliusza Machulskiego ,,Za parę dni, proszę pana, to się dopiero zacznie: wywiady, autografy, wizyty w zakładach pracy...”. Wernisaż był częścią projektu „Konin – Miasto Kobiet”.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv home2