Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Koncertowe 40-lecie

„… bądź utworzenie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Ta propozycja wydaje się najbardziej trafna”. Tak pisał red. Ryszard Sławiński w „Gazecie Poznańskiej” 19 marca 1970 roku, przy okazji argumentując, że „Dalszy rozwój miasta powodować będzie zwiększone zapotrzebowanie na naukę muzyki”. W tym roku Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie obchodzi 40-lecie.

Rozważania o zasadności organizacji w Koninie szkoły muzycznej pojawiły się przy okazji wybudowania nowego gmachu Domu Kultury Zagłębia Konińskiego (dzisiejszego Konińskiego Domu Kultury). Po wyprowadzce DKZK został budynek przy ul. 3 Maja (wówczas ul. Armii Czerwonej). Propozycji jego zagospodarowania było kilka, między innymi utworzenie w nim filii DKZK lub umieszczenie administracji różnych instytucji. Budynek nie był tak całkowicie pusty, działało w nim Społeczne Ognisko Muzyczne, w którym muzyki uczyło się około stu dzieci. Czterokrotnie więcej, jak obliczył dziennikarz „GP”, uczyło się muzyki prywatnie. Zatem „ W sensie potrzeb społecznych utworzenie takiej placówki nie podlega dyskusji”.

Krzysztof Pydyński, dyrektor PSM I i II stopnia, w czasie konferencji prasowej 14 marca br. mówił: - Chcemy przy okazji czterdziestolecia szkoły pokazać to, co mamy najcenniejsze. Obchody święta szkoły rozłożyliśmy na cały rok, ale tylko w czasie najbliższych dwóch będziemy organizatorami aż siedmiu koncertów, w czasie których zaprezentują się nasi absolwenci i obecni uczniowie.

Fety szczególnej spodziewać się należy 22 marca. – To będzie pierwszy w historii szkoły koncert absolwentów – informował Andrzej Wójciński, odpowiedzialny za jego organizację. – Wystąpią między innymi: Janusz Wawrowski, skrzypek, który zagra z Anną Środecką, koninianką, studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie… dra Janusza Wawrowskiego, adiunkta w Katedrze Instrumentów Smyczkowych tej uczelni. Na skrzypcach zagra także Marzena Dopytalska-Mazurek, na altówce dr hab. Ewa Guzowska, wykładowca w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Koncertować będzie także pianista Patryk Koralewski. Z wielkich nazwisk zabraknie tylko Łukasza Kuropaczewskiego i Roberta Horny, wirtuozów gitary. Wystąpi za to 80-letni Zenon Kosmalski, nestor konińskiej pedagogiki muzycznej. Będą niespodzianki w postaci występów kwartetów, kwintetów i orkiestry festiwalowej. Przy pulpicie dyrygenckim staną nauczyciele i uczniowie.
Dodajmy, że koncert absolwentów odbędzie się w auli Szkoły Muzycznej, początek o godzinie 16.00.Ważnym wydarzeniem będzie zapewne XVIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia (10-13 kwietnia). Zaprezentuje się około 70 uczniów, wśród nich Julia Marczuk, która w Chopinowskich Interpretacjach Młodych w Żychlinie w 2012 roku zdobyła drugą nagrodę. Konin reprezentować będzie Daniel Miśko z V klasy szkoły średniej oraz Radosław Goździkowski, wprawdzie dzisiaj uczeń klasy czwartej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie, ale jeszcze niedawno był uczniem konińskiego muzyka. – Oceniać ich będą między innymi Katarzyna Popowa-Zydroń, której wychowanek, Rafał Blechacz, został laureatem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Udział profesor Popowej-Zydroń w pracach jury jest dowodem na rosnącą rangę naszego konkursu – przekonywał dyrektor Pydyński. Z koncertem inaugurującym konkurs wystąpi Zbigniew Raubo, pianista mający w swoim repertuarze ponad 30 koncertów na fortepian z orkiestrą, obecnie zajmujący stanowisko profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zbigniew Raubo będzie też jurorem konkursu.

Dodajmy, że 19 marca w Domu Kultury „Oskard” koncertować będą zespoły jazzowe konińskiej PSM, 21 marca w szkole odbędzie się XI Szkolny Konkurs Muzykowania Zespołowego „Muzyka nas łączy”, zaś 25 kwietnia szkolna orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Andrzeja Wójcińskiego wyjedzie do czeskiego Frydka-Mistka, gdzie weźmie udział w międzynarodowym projekcie symfonicznym Polska-Czechy-Finlandia z okazji 75-lecia tamtejszej Szkoły Muzycznej. Chwilę później orkiestra zaprezentuje się koninianom: na 8 maja a auli szkoły odbędzie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu 40-lecia PSM a 9 maja, w „Oskardzie” – XVII Koncert Galowy „Szkołą Muzyczna swojemu Miastu”.

Czy to wszystko? – Niekoniecznie – twierdzi dyrektor Pydyński. – Pani Alicja Wardęcka-Gościńska przygotowuje specjalne wydawnictwo, w którym obok historii szkoły głos zabiorą osoby tu się kształcące, występujące, z nami współpracujące, bywające w naszej szkole przy różnych okazjach. Wśród nich będą także, co naturalne, koninianie.


Fot. Marcin Oliński

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv home2