Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Biblia w historii dziejów

„Pismo Święte zawiera dość jasności, aby wybranych oświecić i dość zawiłości, aby ich utrzymać w pokorze. Ale dla zatwardziałych zawiera dość ciemności, aby ich oślepić, jak również dość jasności, aby ich jako winnych potępić” – pisał o Biblii francuski fizyk, matematyk i filozof religii, Blaise Pascal. To nie jedyny naukowiec, którego na przestrzeni wieków inspirowała święta księga chrześcijan. Wystawę poświęconą jej historii, tłumaczeniom, i rozlicznym edycjom otworzyła Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie.

Zgromadzone na wystawie zbiory zawierają przykłady 163 unikatowych wydań, wśród nich znajdują się perełki, takie jak Biblia Królowej Zofii (szaroszpatacka), Biblia Brzeska z 1560 (pochodząca ze zbiorów kościoła ewangelicko-reformowanego w Żychlinie), Biblia Łacińsko-Polska Jakóba Wujka, wydana w Wilnie w 1864 roku, Septuaginta (transkrypcja z hebrajskiego na grecki), edycje Biblii w językach amharyjskim, litewskim, czeskim, rosyjskim, niemieckim (między innymi tłumaczona i interpretowana przez Marcina Lutra), angielskim. Przypomnijmy, że ta księga, która inspiruje wierzących i niewierzących na całym świecie, została przetłumaczona na 2200 języków świata. Zawiera przesłania, mądrości, drogowskazy, ale i przepisy dotyczące żywienia czy higieny. Ekspozycję uzupełniają osobno opublikowane księgi (Stary Testament, Nowy Testament, Pieśń nad pieśniami, Księga Koheleta), apokryfy, multimedialne wydawnictwa czytane przez najlepszych polskich aktorów, a nawet Koran, bardzo bliski Staremu Testamentowi,

Wystawa została otwarta 24 marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej i będzie czynna do 4 kwietnia. Przez cały czas towarzyszą jej przewodnicy i wykładowcy z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, którzy wprowadzają oglądających w zagadnienia związane z Pismem Świętym i badaniami naukowymi, które od wieków wokół niego się toczą. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 z klasy IVB, które oglądały tę ekspozycję 26 marca br. wzięły również udział w lekcji bibliotecznej, którą na temat śladów ludzkiej działalności na przestrzeni wieków, pamięci i sposobów jej utrwalania przez źródła poprowadził dla nich historyk, Jerzy Łojko.

Dodajmy, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej można też oglądać wystawę fotografii Pawła Hejmana, Mirosława Jurgielewicza i Franciszka Kupczyka, które powstały podczas licheńskiej pielgrzymki Jana Pawła II w 1999 roku i uświetniają Rok Papieski ogłoszony w naszym mieście 16 marca br.


Fot. Zdzisław Siwik
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2