Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Kulturalne piątki przy fontannie

Muzyka i kino zagoszczą tego lata na placu przy fontannie obok Konińskiego Domu Kultury. Tradycyjnie już co piątek zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez KDK. Rozpoczęliśmy w piątek 4 lipca koncertem Ad Libitum czyli Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego.


Zespół dla mieszkańców miasta zaprezentował się w repertuarze bardzo letnim, klasycznym i rozrywkowym. W wykonaniu muzyków usłyszeliśmy m.in. „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta, „Liber tango” Astora Piazzolli i tango z filmu „Zapach kobiety” Carlosa Gardela. Do tego melodie Andrzeja Kurylewicza z „Polskich dróg” i George'a Gershwina „Summertime”.

Kolejne kulturalne piątki przed nami11 lipca zapraszamy na pierwszy pokaz Kina pod gwiazdami. W tym roku będzie to Muzyczne Kino.
W najbliższy piątkowy wieczór na placu przy fontannie pokazany zostanie film ,,Marley”. Start o godz. 22.00.

Kolejne Muzyczne Kino, 25 lipca, należeć będzie do muzyków z The Doors. Pokażemy bowiem film ,,THE DOORS. Historia nieopowiedziana”. Początek także o 22.00

Kolejne dwa spotkania w Kinie po gwiazdami odbędą się w sierpniu. I tak 22 sierpnia zapraszamy na pokaz filmu ,,Rolling Stones w blasku świateł”, a 29 sierpnia na film ,,Lou Reed. Berlin”.
Seanse odbywać się będą na placu przy fontannie. W sierpniu zaczynamy o godz. 21.30. Wstęp na pokazy filmów jest wolny.

Co jeszcze czeka nas tego lata w kulturalne piątki z Konińskim Domem Kultury18 lipca gospodarzem wydarzenia przy fontannie będą Zespół Pieśni i Tańca Konin oraz zespół wokalny Fantazją.
To oferta skierowana do widza w każdym wieku, któremu nie obcy jest folklor, ale także dla tych, którzy chcą wzbogacić swa wiedzę o tę właśnie tematykę.
Kulturalny piątek z folklorem 18 lipca o godz. 18.00

1 sierpnia wydarzenie niezwykłe w naszym mieście, a można bez obawy powiedzieć, że to najważniejsze wydarzenie kulturalne tego lata w Koninie i regionie.Tego dnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczą mieszkańcy Konina 1 sierpnia. Na placu przed KDK wystąpią artystki polskiej sceny muzycznej i grupa Dariusza Malejonka z projektem Panny Wyklęte. Gościć będziemy także w Salonie Poezji Olgierda Łukaszewicza i Andrzeja Seweryna.
„Panny Wyklęte” to projekt muzyczny Dariusza Malejonka i artystek polskiej sceny muzycznej, zainspirowany historią Żołnierzy Wyklętych zagości w Koninie.
Inspiracją dla twórców projektu „Panny Wyklęte” stała się postać Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, 17-letniej sanitariuszki Armii Krajowej straconej przez komunistyczne władze na podstawie fałszywego procesu.
Teksty na ten album wyszły spod pióra utalentowanych piosenkarek młodego pokolenia. Muzyczne kompozycje stworzył Dariusz Malejonek z grupą Maleo Reggae Rockers.
W Koninie zobaczymy i usłyszymy Dorę, Gonix, Kasię Kowalską, Lilu, Halinkę Mlynkową, Marcelinę, Marikę, Monę i Paulinę Przybysz. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 na placu przed Konińskim Domem Kultury.

Poprzedzi go Salon Poezji Anny Dymnej. Ten rozpocznie się o godz. 18.00 w sali widowiskowej KDK.
Widzowie usłyszą poezję powstańczą, wojenną, czytaną na żywo w Salonie Poezji Anny Dymnej, którego gospodarzem będzie dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szymfana w Warszawie, Andrzej Seweryn. Na scenie będzie mu partnerował Olgierd Łukaszewicz.
Patronat honorowy nad rocznicowymi wydarzeniami w Koninie sprawuje Prezydent Konina – Józef Nowicki oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wstęp na oba wydarzenia jest wolny, przy czym wejściówki na Salon można odbierać od czwartku w KDK.Muzycznie z Aghartą

8 sierpniazapraszamy na spotkanie z konińskimi muzykami, którzy znani są już koninianom z wielu koncertów. Przy fontannie wystąpi zespół Agharta. Zaczynamy o godz. 18.00

22 sierpnia i 29 sierpnia wspominane już kina muzyczne

23 sierpnia zapraszamy na VIII Festiwalu Sztuki Ludowej,w którym udział wezmą zespoły z Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Czech, Turcji i Białorusi. Pokaże się także Zespół Pieśni i Tańca „Konin” z Konińskiego Domu Kultury, który będzie gospodarzem wydarzenia.W tym roku festiwal będzie bogatszy. Po pierwsze towarzyszyć mu będą warsztaty taneczne i muzyczne w KDK. Po drugie – dla mieszkańców Konina dodatkowo atrakcją będzie miasteczko ludowe, które stanie przy fontannie w centrum miasta. Tuż obok KDK będzie scena, na której zaprezentują się wszyscy uczestnicy festiwalu. Początek koncertu 23 sierpnia zaplanowaliśmy na godzinę 19.00.

Z czeskich Moraw przyjedzie do nas Zespół Tańca Ludowego „AYFAS” – 40 tancerzy i muzyków. Obok tańców i muzyki podziwiać będziemy mogli niezwykle kunsztowne stroje ludowe, wykonany ręcznie i udekorowany wyszukanymi dodatkami. „AYFAS“ to grupa z tradycjami i doświadczeniem zebranym podczas licznych tournee oraz festiwali odbywających się m.in.: w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Holandii czy Włoszech.
„Les Joyeux Vendéens” to grupa z Francji. Grupę charakteryzuje niepowtarzalna choreografia oraz duża dbałość w szkolenie młodych talentów i wprowadzanie ich w tajniki ludowej muzyki oraz tańca. „Les Joyeux Vendéens” od lat jest stałym gościem na scenach najważniejszych festiwali folklorystycznych, gdzie poprzez odtwarzanie dziedzictwa muzycznego i tanecznego opowiadają widzom historię swojego kraju.
Hiszpański "Lembranzas Galegas" został utworzony w 1963 roku, jednak właściwa działalność grupy folklorystycznej rozpoczęła się 11 lat później, kiedy to zaczęła brać udział w najważniejszych europejskich i hiszpańskich festiwalach. Zespół udziela się na wszystkich płaszczyznach artystycznych związanych ze sztuką ludową począwszy od tańca, poprzez śpiew, a skończywszy na szeroko pojętym show estradowym.

Założona w 1972 roku Grupa Taneczna “Ralda” już od ponad 40 lat prezentuje na światowych scenach niderlandzki folklor – śpiew, muzykę i taniec, okraszone pięknymi ludowymi strojami. Warto dodać, że każdy z nich został pieczołowicie odtworzony na podstawie oryginalnych eksponatów. Przez lata istnienia grupa ta uczestniczyła w bardzo wielu festiwalach folklorystycznych m.in. w Niemczech, Finlandii, Francji, Łotwie czy Turcji. Za każdym razem młodzi adepci sztuki ludowej reprezentujący zespół zostali docenieni za swój wyjątkowy autentyzm, zróżnicowanie i radość jaką wnosili na scenę.

Turecki „Anatolian” od początku swego istnienia (1992 r.) realizował jasno sprecyzowane cele – rozpropagowanie wiedzy o ludowych tańcach, muzyce i strojach ojczystego kraju oraz międzynarodowa wymiana kulturowa, bez względu na wyznanie, wiek czy religię. Członkowie zespołu brali udział w licznych międzynarodowych projektach np. w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy Anglii, ale zawsze niezwykle chętnie organizują własne festiwale, na które zapraszają do Turcji gości i zespoły z całego świata.

Z Włoch przyjedzie zespół “Le Tre Torri”. Grupa entuzjastów historii, folkloru oraz dawnej symboliki pomysł na “Le Tre Torii” oparła na średniowiecznych legendach i tradycjach, w których to nieodzownym elementem była komunikacja za pomocą charakterystycznych flag i proporców, pozwalająca na prowadzenie działań obronnych przeciwko najeźdźcom. Podczas swych spektakli członkowie zespołu prezentują flagi w rozmaitych kolorach, z wyszywanymi herbami, które nawiązują do historycznego regionu skąd pochodzą – Księstwa Traetto. Akrobacje i pokazy symulujące działania wojenne okraszone są muzyką graną na żywo (na perkusji, bębnach oraz trąbce) tworząc w rezultacie niepowtarzalną i niezapomnianą inscenizację.

Na koniec zaprezentuje się białoruski zespół „Biełyje Rosy”. To odpowiednik naszego „Mazowsza”.
Zatem… 23 sierpnia, godzina 19.00, plac przed Konińskim Domem Kultury: VIII Festiwal Sztuki Ludowej.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2