Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

„Mniejsza połowa” w sierpniu

„Mniejsza połowa” – to tytuł nowej książki Dominiki Stec,konińskiej (konińskiego) pisarki (pisarza) znanej (znanego) już z powieści „Słońce w słonecznikach”. „Mniejsza połowa”, jak zapowiada wydawnictwo Prószyński i S-ka, ukaże się na półkach księgarskich 14 sierpnia.

Na początek wyjaśnienie, a właściwie przypomnienie tego, co już od co najmniej dwóch lat jest powszechnie wiadomym – Dominika Stec to pisarski pseudonim Zbigniewa Wojnarowskiego. Autor „Mniejszej połowy” jest uznanym twórcą opowiadań science fiction. Jego opowiadania są publikowane w „Fantastyce”, polskim miesięczniku literackim w całości poświęconym tematyce fantastycznej, w antologiach tego rodzaju literatury. Wojnarowski jest także autorem słuchowisk, nagrywanych przez Teatr Polskiego Radia i emitowanych w Programie I PR. Znana jest jego twórczość rysunkowa i satyryczna, którą na łamach tygodnika „Przegląd Koniński” komentuje rzeczywistość.
 
Zbigniew Wojnarowski pytany w czasie niedawnego (6 marca br.) spotkania z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych, mówił, że w rysunkach woli „wyższy poziom abstrakcji, niosący większą uniwersalność”. Nieco inaczej jest z powieściami, w których znajomość realiów, między innymi konińskich, jest ważna: –  Dlatego odważam się pisać o tym, o czym piszę. Inaczej nie miałoby to sensu w moim wykonaniu.
 
O czym zatem jest „Mniejsza połowa”? To opowieść o tym, „co przytrafia się wyłącznie innym”, jak wbrew rzeczywistości chętnie uspokajamy samych siebie – anonsuje wydawnictwo Pruszyński i S-ka. Miasto wojewódzkie w epoce „schyłkowego Gierka”. Ludzie bawią się przy muzyce zespołu Boney M., wielka płyta kwitnie , a młodzi ludzie szukają koloru. W drodze z dyskoteki w tajemniczych okolicznościach znika jedna z sióstr Małeckich. Ślady wiodą do psychopaty, o którym w okolicy krążą legendy. Ale prowadzący dochodzenie młody milicjant zdążył już się nauczyć, że w tych czasach na swoje wychodzą tylko ci, którzy się nie wychylają. Tymczasem sprawa odsłania swoje drugie, a może i trzecie dno. Kto wie, czy będzie chciał dotrzeć do prawdy za wszelką cenę. Sekret zniknięcia chce rozwikłać także siostra zaginionej.
Wielka polityka i mała codzienność tak samo szczerzą kły na bohaterów powieści. Czy w złym świecie istnieją dobrzy ludzie? Więc kto jest dobry, kto zły? I co z tego zostanie po latach? Jedynie następna zagadka czy coś jeszcze? Słowem - miłość i tajemnica w realiach PRL-u. Kochankowie, buntownicy, kanalie, pielęgniarki wielbiące Sherlocka Holmesa, szemrane interesy, na które władza przymyka oko, starzy przedwojenni fachowcy i młodzi partyjni karierowicze. Sekrety, które skrywają w sobie wszyscy.
 

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2