Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Switch In Time

Pierwszy raz na wspólnych warsztatach spotkali się w Krzyżowej na Dolnym Śląsku w sierpniu i wrześniu 2004 roku – Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia i Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa Dolnej Saksonii „Wind Machine”. W miniony czwartek (25 września 2014 r.) Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa Wielkopolska-Dolna Saksonia promowała w Koninie pierwszą wspólną płytę „Switch In Time”.

Płyta została nagrana z okazji 10-lecia międzynarodowych warsztatów big-bandowych. Polska promocja płyty zdarzyła się w czasie kolejnych warsztatów, w tym roku zorganizowanych w Mikorzynie.

Spotkanie młodych muzyków wpisuje się znakomicie w cykl przedsięwzięć promujących kulturę polską w Niemczech i niemiecką w Polsce. Te spotkania owocują ciągłym rozwojem, który przejawia się coraz większą liczbą koncertów, systematycznym wzrostem poziomu artystycznego orkiestry, szerszym gronem uczestników i odbiorców, wreszcie dokumentacją w postaci DVD i CD. Nie bez znaczenia jest fakt, że młodzi muzycy z Polski i Niemiec poznają się, nawiązują przyjaźnie, przełamują stereotypy – mówił Krzysztof Pydyński, dyrektor PSM w Koninie, główny organizator warsztatów z polskiej strony. Ze strony niemieckiej za organizację warsztatów odpowiedzialna jest Rada Muzyczna Dolnej Saksonii a opiekę artystyczną sprawuje znakomity trębacz niemiecki, wykładowca Akademii Muzycznej w Weimarze profesor Bernhard Mergner. Prof. Mergner poprowadził International Big-Band w czasie nagrania płyty oraz w czasie jej promocji w Koninie.

Na początek młodzi muzycy wykonali kompozycję Sammy Nestico, od której płyta wzięła tytuł: „Switch In Time”. Utwór na stałe do repertuaru jazzowych bandów wprowadził Count Basie. Mierzenie się ze sławami wypadło... bardzo swingowo. Brzmienie bandu z razu aksamitne przerodziło się w mocne, zdecydowane. Nie brakło delikatności, wręcz nieśmiałości. Na krótko, bo już w kolejnym utworze, „Alfie” Burta Bacharacha i Hal'a David'a, błysnął Dominik Gawroński, wykonując solowe partie na flugelhornie. Przekonywająco zabrzmiał band w utworze Charlesa Mingusa „The Drycleaner From Des Moines”, w kompozycjach Pawła Zielaka, Herbie Hancocka, Matta Harrisa czy Wolfa Kerscheka (tego ostatniego „Joys” orkiestra zagrała na bis).

Młodzi muzycy polsko-niemieckiej orkiestry regularnie, co dwa lata, koncertowali w Koninie, prezentując coraz wyższy poziom artystycznej współpracy. Muzyka łączy – niby brzmi banalnie, ale w ich przypadku prawdziwie. Brawa dla wszystkich. Przy okazji – możemy tylko żałować, że w konińskim koncercie nie śpiewała Magdalena Iwińska, która od najlepszej strony zaprezentowała się w nagraniu płytowym. Był za to Szymon Wieczorkiewicz, kontrabasista, przed laty uczestnik warsztatów polsko-niemieckich, dzisiaj poważny profesor konińskiej PSM. Przy takich muzykach młodsi szybko nabierają wrażliwości, techniki i umiejętności muzykowania zespołowego.

Dodajmy jeszcze informacje wielokrotnie powtarzaną: warsztaty i płyta to efekt finansowego wspierania projektów przez samorząd Wielkopolski oraz landu Dolnej Saksonii.  


PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2