Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Wyróżnieni, nagrodzeni, docenieni

Na planie filmowym pada pierwszy klaps, obwieszczający początek zdjęć. Swoją tradycję, świecką, mają także ludzie kultury. Pracowity sezon trwa od września do czerwca, w wakacje jest gorąco, co nie znaczy leniwie. Co to, to nie! Jest jednak taki moment, który przypomina uderzenie w gong albo jeszcze lepiej – w dzwon. To inauguracja roku, która uroczyście otwiera wszystkie działania kulturalne i artystyczne. I wtedy ludzi kultury nic już nie może zatrzymać.

Uroczysty dzień, 26 września rozpoczął się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie. Od kilku lat odbywają się tam koncerty uświetniające zalążek roku kulturalnego. Nowy sezon 2014/2015 był czasem podsumowań – dla twórców, animatorów, działaczy, pracowników kultury, bez których nie mogłaby się ona obejść. Na sukces artysty, młodego amatora czy dojrzałego zawodowca pracują wszyscy. Podczas inauguracji widać to jak na dłoni. Mowę inauguracyjną, która przybliżyła te fakty wygłosił zastępca prezydenta ds. kultury, Sławomir Lorek.

W tym roku NAGRODĘ z rąk PREZYDENTA KONINA Józefa Nowickiego odebrała Dorota Gapska, która kieruje w Konińskim Domu Kultury strategicznym działem impresaryjnym. W jego strukturze pracują organizatorzy i osoby, które dbają o informację, promocję wydarzeń, realizowanych przez Koniński Dom Kultury, jak i wizerunek całej instytucji. Dorota Gapska wymyśliła jedyny w mieście niekomercyjny portal branżowy, który jest jedną z wizytówek Konińskiego Domu Kultury. Zadbała również o oprawę wydarzeń, dzięki czemu Widzowie mogą poczuć się jak u siebie w domu. Była również pomysłodawczynią i koordynatorką wartościowych i nośnych projektów takich jak między innymi retransmisje spektakli z brytyjskiego Teatru Narodowego czy koncert upamiętniający 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego „Panny Wyklęte” z udziałem Maleo Reggae Rockers. Nagroda prezydenta powędrowała więc w najlepsze ręce.

Pośród osób uhonorowanych w tym roku za osiągnięcia znalazł się także zastępca dyrektora Konińskiego Domu Kultury, Robert Glapa, który otrzymał odznakę „Zasłużonego dla Miasta Konina” za wieloletnią pracę na rzecz miejskiej kultury, wydarzenia muzyczne adresowane do rockowej i bluesowej publiczności, a czasem i do koneserów, którzy nie wiedzieć czemu są z tego bardzo zadowoleni!;-)

NAGRODY PREZYDENTA otrzymali również znakomici instruktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury: Małgorzata Zasadzka Jarosław Sparażyński. Nagrodą swego imienia Józef Nowicki wyróżnił także Elżbietę Kaczyńską i Jerzego Łojko, nie tylko wybitnego i wnikliwego historyka, badacza śledzącego losy naszego grodu do XVIII wieku i autora 20 książek, i innych publikacji, lecz przede wszystkim człowieka wolnego (oboje z Miejskiej Biblioteki Publicznej). Tę samą zaszczytną nagrodę zdobyły też: Katarzyna Szumigalska, grafik, operator kamery i montażystka oraz Jolanta Budzyńska, reprezentujące Centrum Kultury i Sztuki i Kino „Oskard”. NAGRODA PREZYDENTA powędrowała również do regionalisty i archeologa, Krzysztofa Gorczycy (Muzeum Okręgowe w Koninie), do pedagog, pianistki, wykładowcy Urszuli Kozłowskiej (Państwowa Szkoła Muzyczna) i saksofonisty Pawła Zielaka. Silną reprezentację osób ze środowiska muzycznego wsparła również Ewa Majewska (Konińskie Towarzystwo Muzyczne).

HONOROWE ODZNAKI ZA ZASŁUGI DLA MIASTA KONINA otrzymali:

Elżbieta Wojdak – Miejska Biblioteka Publiczna (bibliotekarka),
Danuta Pydyńska – Centrum Kultury i Sztuki w Koninie („Kobieta od zawsze zakochana w tańcu”, kierownik działu artystyczno-organizacyjnego),
Krzysztof Kaczmarek – Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury „Oskard” („Człowiek, przed którym światło nie ma żadnych tajemnic”),
Tomasz Knapkiewicz – Muzeum Okręgowe w Koninie (renowator),
Michał Ziobrowski – Państwowa Szkoła Muzyczna (pianista),
Zygmunt Grochowski – muzyk, kompozytor, regionalista.

Jak poinformował zebranych prowadzący, dyrektor Radia ZET Gold, Janusz Lipiński, dwie osoby z Konina zostały nominowane do odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”, którą przyznaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są nimi: dyrektor Muzeum Okręgowego – Lech Stefaniak i malarz regionalista – Kazimierz Białkowski. Specjalną NAGRODĄ PREZYDENTA został uhonorowany podczas inauguracji właściciel firmy KONIMPEX, Wojciech Pluta Plutowski – za organizację dorocznych koncertów muzyki poważnej na konińskiej Starówce.

Nim wystąpiła Edyta Górniak, goście inauguracji roku kulturalnego 2014/2015 posłuchali jeszcze młodego utalentowanego stypendysty Ministra Kultury, trębacza, ucznia PSM I i II Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego, Adriana Górczewskiego, któremu podczas występu akompaniował na fortepianie Michał Ziobrowski. Jak co roku odbyła się również kwesta na rzecz Młodego Talentu, w której zebrano 1658 złote i 34 grosze. Widzów koncertu inaugurującego nowy sezon witali dyrektor Konińskiego Domu Kultury – Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz i jej zastępca ds. merytorycznych – Robert Glapa.

Fragmenty koncertu Edyty Górniak i rozmowę z artystką zaprezentujemy Państwu już w najbliższy poniedziałek. Wywiad z piosenkarką, która wystąpiła przed konińską publicznością będzie dostępny w serwisach www.kdk.konin.pl i www.kulturalnykonin.pl. Rozmowę przeprowadziła nagrodzona przez Prezydenta Miasta – Dorota Gapska.


Fot. Marcin Oliński

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2