Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Filmy „Kalejdoskopu” uratowane

Nie Amatorski Klub Filmowy „Muza”, który w ubiegłym roku obchodził imponujący jubileusz 40-lecia,  ale Amatorski Klub Filmowy „Kalejdoskop” w Turku był pierwszym w naszym regionie i jednym z pierwszych w ówczesnym województwie poznańskim. W Turku w pięknej formie i treści przypomniano jego dokonania.

Założycielami Amatorskiego Klubu Filmowego „Kalejdoskop” w 1964 roku były  dwa małżeństwa: Krzysztof i Irena Mrówczyńscy oraz Bronisław i Wanda Goeblowie, którzy przybyli do Turku w związku z rozwojem przemysłu i  gwałtowną rozbudową miasta,. Od początku z klubem ściśle związani byli także: Sylwin Jafra, Jerzy Nowicki, Zdzisław Pawlak, Barbara Waszak i Andrzej Mrówczyński (młodszy brat Krzysztofa ). Gdy w 1969 roku państwo Mrówczyńscy i Goeblowie opuścili Turek, w związku ze zmianą miejsca pracy, na liście członków pozostały już tylko trzy nazwiska: Henryk Wieruchowski, Sylwin Jafra i mieszkający na stałe w Poznaniu Andrzej Mrówczyński. Odejście założycieli i najaktywniejszych artystycznie filmowców spowodowało zawieszenie przez AKF „Kalejdoskop” działalności na dwa lata.
 
W roku 1971 Henrykowi Wieruchowskiemu, ówczesnemu kierownikowi Powiatowego Domu Kultury, udało się reaktywować działalność „Kalejdoskopu”.  Pod skrzydłami PDK zorganizowano kilkumiesięczny kurs filmowy. Przeszkoleni operatorzy zrealizowali wtedy wiele reportaży z wydarzeń miejskich i powiatowych oraz wykonali filmową dokumentację zabytków architektury i pracy twórców ludowych na terenie wschodniej części Wielkopolski.
 
Zweryfikowana po latach filmografia AKF „Kalejdoskop” zawiera 33 filmy dokumentalne (w tym dokumenty fabularyzowane), filmy etnograficzne, reportaże filmowe, zrealizowane na taśmach 16mm i 8mm. Wśród nich są też dwie perełki animowane: „Porcelanowe divertimento” oraz „Bywa i tak…” autorstwa Andrzeja Mrówczyńskiego. Niestety, nie wszystkie filmy zachowały się do czasów współczesnych. Jednak dzięki staraniom Miejskiego Domu Kultury w Turku,  te najwartościowsze pod względem artystycznym i dokumentalnym udało się obecnie zdigitalizować i uchronić od zniszczenia i zapomnienia.
 
W kinie „Tur” 26 września br. odbyła się uroczysta prezentacja dziewięciu zrekonstruowanych filmów z archiwum „Kalejdoskopu”, zarejestrowanych na płycie DVD i edytorsko połączonej z kronikarskim albumem „Amatorski Klub Filmowy KALEJDOSKOP. 50. rocznica powstania”, wydanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku w ramach „Bibliotheca Turcoviana”. Jubileuszowy album zawiera szczegółowe noty biograficzne członków klubu, pełną filmografię z opisem filmów i historią ich udziału w licznych konkursach i przeglądach, kalendarium, fotosy i reprodukcje.
 
Filmy na płycie DVD zostały opatrzone audiodeskrypcją - specjalnymi napisami, umożliwiającymi ich pokaz osobom głuchym oraz  krótkie wypowiedzi byłych członków klubu: Andrzeja Mrówczyńskiego, Sylwina Jafry, Henryka Wieruchowskiego. Filmy do których nie zachował się dźwięk, zostały ponownie udźwiękowione. Ponownie zredagowany i nagrany komentarz uzupełniono muzyką poznańskiego gitarzysty i kompozytora Janusza Musielaka.                      
 
Na wykonanie projektu pozyskano dofinansowanie z funduszy Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014”.  Do realizacji projektu doszło z inicjatywy Andrzeja Mrówczyńskiego, szczególnie zaangażowanego w pielęgnowanie filmowej przeszłości „Kalejdoskopu”. Zarówno władzom Turku, jak i miejskim instytucjom kultury w tym mieście wypada pogratulować, że wspólnymi siłami przypomniały i utrwaliły w tak ciekawej i wartościowej formie dorobek AKF „Kalejdoskop”. Walory historyczne, dokumentalne, etnograficzne ale też sentymentalne ocalonych filmów są nie do przecenienia dla społeczności Turku i regionu.
 
Na podsumowaniu projektu w kinie „Tur” obecni byli filmowcy-seniorzy: Andrzej Mrówczyński, Sylwin Jafra, Henryk Wieruchowski, Tadeusz Burzyński. Niestety, nie wszyscy członkowie  „Kalejdoskopu” dożyli jubileuszu, ale na spotkanie do Turku przyjechali z całej Polski ich potomkowie. Była to dobra okazja do podziękowań, gratulacji, wspomnień… Ale najważniejsza była chwila, gdy w sali zgasły światła, a na dużym, kinowym ekranie można było obejrzeć dwa z archiwalnych filmów oraz specjalnie przygotowany na jubileusz  film dokumentalny Andrzeja Mrówczyńskiego.  
 
                            

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2