Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

XI Chopinowskie Interpretacje Młodych

Dla miłośników Chopina, i w ogóle dla koneserów doskonałego koncertowania, będzie to zapewne kolejna uczta – w Koninie rozpocznie się za kilkanaście dni XI Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny Chopinowskie Interpretacje Młodych.

Sześcioro młodych pianistów, już z muzycznym dorobkiem i szturmujący największe sale koncertowe, rywalizować będzie w Koninie (w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia) i koncertować w Żychlinie (w sali balowej pałacu Bronikowskich, dzisiaj siedzibie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych). Oceniać ich będzie jury: prof. Mieczysław Tomaszewski - muzykolog, teoretyk, estetyk muzyki, profesor i doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Andrzej Jasiński – pianista, profesor i pedagog, juror wielu konkursów pianistycznych na świecie, w tym przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz prof. Waldemar Andrzejewski – pianista i wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
 
– Konkursowi będzie towarzyszyć, jak co roku, kilka wydarzeń – poinformował Ryszard Sławiński, prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina. – Pierwszego dnia festiwalu (21 listopada), tuż po przesłuchaniach pierwszych uczestników konkursu, z recitalem wystąpi Marek Drewnowski. Drugiego dnia (22 listopada), przed południem, dwa wykłady: „Wokół fenomenu i paradoksu muzyki Chopina” i „Świat nokturnów” przedstawi prof. Mieczysław Tomaszewski. Tego samego dnia wieczorem, w pałacu w Żychlinie, przy blasku świec koncertować będą laureaci naszego festiwalu.
 
Organizatorami festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych są Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Żychlinie i Konińska Fundacja Kultury. – Jesteśmy bardzo wdzięczni gronu naszych partnerów, od lat wspierających finansowo. Są wśród nich osoby prywatne, firmy, instytucje i kilka samorządów. Dzięki nim festiwal nadal udaje się organizować, ba – nasz jest on coraz bardziej znaczącą marką, o czym świadczyć może choćby skład znakomitego jury a także udział Marka Drewnowskiego – twierdzi prezes Sławiński.
 
I jeszcze słowo: Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny Chopinowskie Interpretacje Młodych jest efektem pracy kilku (kilkunastu?) osób przez wiele lat usiłujących z epizodu, jakim był pobyt Fryderyka Chopina w Żychlinie 3 września 1829 r. na ślubie Melanii Bronikowskiej z Wiktorem Adamem Kurnatowskim. Niewielu chce pamiętać i tym bardziej wykorzystać fakt, że Chopin wprawdzie był na jednym ślubie, ale jednocześnie na dwóch weselach. W tym samym bowiem czasie i miejscu odbywało się wesele Zofii Gałczyńskiej z Siąszyc (gmina Rychwał) z Juliuszem Kossakiem, wówczas malarzem nikomu nieznanym. Ich ślub był skandalem obyczajowym; ojciec Zofii, właściciel ziemski, by mezalians zatuszować, wysłał młode małżeństwo do Paryża, by „Juliusz się uczył”. To wtedy zaczęła się znakomita linia Kossaków, malarzy, pisarzy, artystów. Oni sami, jak choćby Magdalena Samozwaniec czy Zofia Kossak-Szczucka, pamiętali o korzeniach. A my? Szkoła w Siąszycach im. Juliusza Kossaka straciła autonomię (choć sztandar pozostał), grób Wojciecha Kossaka, też w Siąszycach, jest już prawie nieczytelny… 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2