Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Muzyczna pasja według Galicza

„Ludzie, nie trzeba się bać czyli pasja według Galicza” - to uczta nie tylko dla miłośników rosyjskiej piosenki i poezji, którą przygotowano w kościele św. Wojciecha w Koninie. Owacją na stojąco konińska publiczność podziękowała za spektakl, w trakcie którego wykonywano utwory Aleksandra Galicza.

Przy wypełnionej sali przy kościele św. Wojciecha odbył się spektakl przygotowany przez Lecha Dyblika, aktora filmowego i telewizyjnego. Oprócz niego wystąpił też Aleksiej Sieminiszczew, pieśniarz z Odessy, Ilia Zmiejew, rosyjski aktor i dziennikarz oraz Hanka Kossowska, aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Konińskiej publiczności przybliżono twórczość Aleksandra Galicza (1918-1977). To jeden z największych rosyjskich bardów, którego dorobek ceniony jest na równi z twórczością Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. W latach 50-tych zaczął występować z własnym repertuarem. Sam pisał teksty, sam komponował muzykę, sam też sobie akompaniował na gitarze.
Władze ZSRR, zaniepokojone politycznym wydźwiękiem jego utworów, zakazały mu publicznych wystąpień, wydawania płyt oraz wykonywania pracy zawodowej. W 1974 roku Galicz emigrował z kraju. Za granicą zyskał ogromną popularność wśród emigracji rosyjskiej, słuchali go ludzie na całym świecie. Prowadził też audycję „Galicz przy mikrofonie” w Radiu Swoboda. Artysta zmarł w 1977 roku w Paryżu.
Koniński koncert odbył się w małej przyparafialnej salce, co jak podkreśliła Anna Wysocka, organizatorka występu, przypomina koncerty Galicza, który występował w małych, często zadymionych salkach.
- Nie mógł występować, dlatego śpiewał w mieszkaniach. Ten koncert to jakby powrót do źródeł – stwierdziła Anna Wysocka.
Spektakl „Ludzie, nie trzeba się bać czyli pasja według Galicza”, wystawiany zostanie, obok Konina, jeszcze tylko w Łodzi i Warszawie.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2