Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Wygrał Mikołajczyk, błysnął Pacholec

Łukasz Mikołajczyk, student Akademii Muzycznej w Katowicach, został laureatem XI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych. W konińskim konkursie (21-22 listopada) rywalizowało sześcioro pianistów, z których najmłodszy, szesnastoletni Kamil Pacholec z Kielc, błysnął szczególnym talentem.

- To nie jest konkurs, do którego tak po prostu można się zgłosić z podpisem rektora. To jest konkurs ekskluzywny – mówił prof. Andrzej Jasiński, podsumowując dwudniowa rywalizację. – Może dlatego ten niezwyczajny konkurs niesie ze sobą mnóstwo napięć, ale też każdy z uczestników zyskuje tu szczególne doświadczenia, jakże pomocne w estradowych zmaganiach. I, co jest bez wątpienia jego zaletą, stanowi dla wszystkich uczestników wielką przyjemność. Dla nas, jurorów, dodatkową przyjemnością i trudnością zarazem był wybór zwycięzcy.

Zwyciężył Łukasz Mikołajczyk, studiujący w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Jest zdobywcą laurów na wielu konkursach, wielokrotnie nagradzanym stypendiami: w tym roku otrzymał stypendium Krystiana Zimermana dla wyróżniających się młodych pianistów. Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą. Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej a z kwartetem Altra Volta zrealizował nagranie wersji kameralnej koncertu fortepianowego f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. W czasie konińskiego konkursu wykonał trzy mazurki z op. 50, etiudę a-moll op. 25 nr 11 i sonatę b-moll op. 35. W jego grze słychać było największą dojrzałość, imponował precyzją wykonania. Pięknie zabrzmiała w jego wykonaniu szczególnie etiuda, pełna pasji, mocy.


Jury dwa drugie miejsca ex aequo przyznało Kamilowi Pacholcowi i Eligiuszowi Skoczylasowi. Kamil Pacholec jest uczniem pierwszej klasy liceum Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Kielcach; gry na fortepianie uczy się pod kierunkiem Małgorzaty Kowalskiej. Jest już laureatem wielu konkursów, m.in. tegorocznego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie, stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W czasie koncertów w Filharmonii Świętokrzyskiej wykonywał z towarzyszeniem orkiestry tejże filharmonii utwory Mozarta, Beethovena i Chopina. W Koninie publiczność szczególnie oklaskiwała w jego wykonaniu mazurki z op. 30 i walca As-dur op. 34 nr 11. Drugi z nagrodzonych, Eligiusz Skoczylas, jest od 2012 roku studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Marioli Cieniawy. To jest laureat wielu prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursów, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany stypendiami za swoje osiągnięcia artystyczne. Umiejętności doskonalił na kursach pod kierunkiem m.in. Kevina Kennera, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Antona Kuerti, Bruno Canino.
Dwa trzecie miejsca ex aequo jury przyznało Danielowi Ziomko, studentowi drugiego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala oraz Tomaszowi Zającowi – studentowi III roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj i dr Agnieszki Przemyk-Bryły.

Wyróżnienie otrzymała Gabriela Stanisz, uczennica V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie, zdobywająca umiejętności pod kierunkiem Barbary Pęcherskiej.

Młodych pianistów oceniało jury: prof. Mieczysław Tomaszewski - muzykolog, teoretyk, estetyk muzyki, profesor i doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Andrzej Jasiński – pianista, profesor i pedagog w Akademii Muzycznej w Katowicach, juror wielu konkursów pianistycznych na świecie, w tym przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, także przewodniczący konkursu konińskiego oraz prof. Waldemar Andrzejewski – pianista i wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Konkursowi towarzyszyło, jak co roku, kilka wydarzeń. Pierwszego dnia z recitalem wystąpi Marek Drewnowski, pianista o wyjątkowym i bogatym dorobku artystycznym. Na koncert w auli konińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przygotował tylko dzieła Chopina. Rozpoczął wariacjami na temat Mozarta „La ci darem la mano” op. 2, dziełem rzadko wykonywanym, choć błyskotliwym, zwłaszcza gdy wykonuje go artysta miary Marka Drewnowskiego. A potem popłynęło pięć mazurków z op. 41 (nr 2, 3, 4), z op. 63 nr 3 i op. 68 nr 2, nokturn op. 15 nr 2, fantastycznie wykonane (zwiewne, delikatne, wręcz muślinowe) trzy walce: op. 34 nr 2, op. 64 i op. 42 a na koniec Polonez As-dur op. 53, zdecydowany, mocny, wykrzyczany, WIELKI. Bis składał się z trzech kompozycji, między innymi sonaty Scarlattiego w tempie poloneza, bo – jak przypomniał artysta – Scarlatti był nadwornym kompozytorem królowej Marysieńki, gdy ta, po śmierci króla Jana III Sobieskiego, przeniosła się do Rzymu. Warto przy okazji przypomnieć, że wielka kariera artystyczna Marka Drewnowskiego, krajowa i zagraniczna, zaczęła się od nagrania w 1975 roku dwunastu sonat Domenico Scarlattiego.

Drugi dzień konkursu rozpoczął przed południem dwoma wykładami prof. Mieczysław Tomaszewski, mówiąc o fenomenie i paradoksie muzyki Chopina oraz o świecie nokturnów. Po południu kolejna partia przesłuchań uczestników konkursu a wieczorem, w sali balowej pałacu Bronikowskich w Żychlinie (dzisiaj siedzibie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych), ogłoszono wyniki i koncertowali (szkoda, że bez tradycyjnego blasku świec) wszyscy uczestnicy konkursu. Ryszard Sławiński, prezes Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, mówił: – Jesteśmy bardzo wdzięczni gronu naszych partnerów, od lat wspierających finansowo i organizacyjnie Towarzystwo Chopinowskie. Są wśród nich osoby prywatne, firmy, instytucje i kilka samorządów. Dziękujemy im bardzo, bo dzięki nim festiwal nadal udaje się organizować, ba – jest on coraz bardziej znaczącą marką, o czym świadczyć może choćby skład znakomitego jury a także udział Marka Drewnowskiego.

Dodajmy, że był jeszcze trzeci dzień festiwalu: „Spotkanie z Mistrzem”. W niedzielę prof. Andrzej Jasiński poprowadził otwarte lekcje mistrzowskie z uczniami fortepianu konińskiej szkoły muzycznej.  

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2