Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Dyskusja o wartościach

„W teatrze wartości” to hasło przewodnie Szkolnego Kongresu Kultury, który odbył się już po raz czwarty w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie.

Placówka ta, tak bardzo zasłużona na polu szkolnictwa zawodowego, kuźnia kadr dla konińskiego górnictwa i przemysłu wyraźnie (i z powodzeniem) zrywa ze stereotypem szkoły wyłącznie technicznej. Dyrekcja ZSG-E współpracuje ściśle w dziedzinie edukacji kulturalnej z Konińskim Domem Kultury i z Fundacją „Żyj z pasją”, uczniowie od wielu licznie uczestniczą w takich imprezach, jak np. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty”.

Podkreśleniem znaczenia humanistyki i kultury w edukacji są szkolne kongresy kultury, które narodziły się z inicjatywy polonistki Barbary Bober jako forma dyskusji o humanistycznych aspektach naszej współczesności. Tegoroczny temat kongresu, „W teatrze wartości”, był trudnym, ale też interesującym wyzwaniem i dla młodzieży i dla dyskutantów.

„Co się dla mnie w życiu liczy” – materiał wideo przygotowany przez uczniów był doskonałym wprowadzeniem merytorycznym do rozważań i refleksji. Wstępnie, z pozycji socjologa kultury, ramy debaty określił wykładowca PWSZ w Koninie –  Marcin Olejniczak, który zwrócił uwagę na wielość ujęć pojęcia „wartości”, subiektywizm i obiektywizm w ocenie wartości, relatywizm i zmienność kryteriów oceny.

W krótkim panelu dyskusyjnym poprowadzonym przez Wiolettę Poturałę, udział wzięli: Teresa Lipowska – aktorka, Zofia Czernicka – dziennikarka, była prezenterka telewizji publicznej, Elżbieta Lasocka” – fundatorka i zastępca prezesa Fundacji „Żyj z pasją”, dr Jerzy Jasiński – filozof, prorektor PWSZ w Koninie, Katarzyna Kubacka – animatorka kultury, producentka festiwali filmowych, Andrzej Moś – animator kultury filmowej, reżyser-dokumentalista.

Na koniec pierwszej części IV Szkolnego Kongresu Kultury wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSG-E pod batutą Roberta Żurańskiego. Po południu goście kongresu, uczestnicy i młodzież przenieśli się do Konińskiego Domu Kultury, gdzie odbyło się świąteczne spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu Teresy Lipowskiej, której na scenie towarzyszyła Zofia Czernicka. Do udziału w kongresie zaproszenie przyjęli również uczniowie pozostałych szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście.


Fot. Emilia Rybicka

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2