Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Gniezno. Konińskie reminiscencje cz. 2

Niechętnie wyjeżdżam do stolicy. Częściej jednak bywam w stolicy Kościoła Polskiego w Gnieźnie. Zawsze wciągały mnie nieprzebadane zasoby archiwum archidiecezjalnego. Na unikatowe zbiory często wskazywali mi ŚP. Dyrektorzy Władysław Zientarski i Marian Aleksandrowicz. Spacery po katedrze, wypełnionej pamiątkami po ludziach, którzy tu, w Wielkopolsce, wiedli swój żywot były tym epizodem podroży, który ułatwiał mi wędrówkę po mojej Wielkopolsce... W tych wędrówkach szukałem także Konina.

Lektura jednego z tomów wydawanej od kilku dekad Encyklopedii Katolickiej KUL przywiodła mnie po raz kolejny go katedry gnieźnieńskiej. Powodem tej podróży stała się postać Bartłomieja Pstrokońskiego (ur. w Piekarach koło Turku w 1713 r., zm. w Gnieźnie w 1796 r.), proboszcza konińskiego (1762-1765), żyjącego w drugiej połowie XVIII stulecia, zarazem kanonika gnieźnieńskiego. Był jednym z duchownych związanych z Koninem, którzy zasiadali w kapitule metropolitalnego w Gnieźnie (od 1756 r.). To, co pozostawił potomnym, to katedra.

Był administratorem nadzorującym jej budowę. Dzieje tej budowy opisał w Pamiętniku, który częściowo wydał w XIX stuleciu przez Edward Raczyński, a w postaci kompletnej ukazał się w drugiej połowie XX w. w monumentalnym dziele Katedra Gnieźnieńska. Pstrokoński był też budowniczym kolegiaty św. Jerzego in castro. Tę również można podziwiać jako budowlę stojąca w cieniu katedry. Jego dzieło upamiętniają prace Mariana Aleksandrowicza i Zygmunta Świechowskiego, którzy szczególną uwagę zwrócili na jego pamiętnik. Zachowały się także rachunki budowy kolegiaty św. Jerzego.

Pisząc ten krótki tekst mam na uwadze podróż moich przyjaciół i dobrych znajomych w Gniezna, którzy będą zwiedzać katedrę gnieźnieńską. Myślę, że warto na nią spojrzeć z podniesionym czołem...

Jerzy ŁojkoFot. Jerzy Łojko
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2