Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

22. Jazz Festival Jazzonalia

Pięć festiwalowych dni (20-24 maja), kilkanaście koncertów, także dla najmłodszej publiczności, konkurs dla młodych muzyków oraz wielkie nazwiska krajowych i zagranicznych scen jazzowych – 22. Jazz Festival Jazzonalia 2015 w Koninie zapowiada się niezwykle ciekawie. 

Organizatorem tegorocznych Jazzonalii jest CKiS Dom Kultury „Oskard”, współorganizatorami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie i Stowarzyszenie INART. Na początek, 20 maja, w PSM odbędzie się Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych II stopnia województw: wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego. Konkursowi towarzyszyć będą warsztaty, które prowadzą pedagodzy Akademii Muzycznej w Poznaniu.
 
Dzień później, 21 maja, organizatorzy zapowiadają bitwę na scenie „Oskard” – oczywiście jazzową bitwę, którą stoczą uczniowie szkół muzycznych Konina i Kutna. „Konin meets Kutno” będzie w istocie prezentacją dorobku obu szkół w zakresie kształcenia jazzowego, formą wymiany doświadczeń i budowania środowiska jazzowego w Polsce.
 
22 maja na dwóch scenach „Oskardu” pokarzą się: Wojciech Myrczek i Big Band PSM Konin, Marek Napiórkowski, Krzysztof Herdzin, Grégoire Maret Quartet oraz Jerzy Mazzoll, Roman Puchowski i Tymon Tymański.
Wojciech Myrczek, jeden z najciekawszych polskich wokalistów jazzowych, w Koninie zaśpiewa w towarzystwie Big Bandu PSM pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego. – Śpiew Myrczka cechuje z jednej strony przywiązanie do jazzowej tradycji, a z drugiej nowoczesne podejście do instrumentu, jakim jest ludzki głos – anonsują organizatorzy Jazzonalii. Myrczek współpracował z m.in. Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem i Anną Serafińską.
Grégoire Maret to szwajcarski wirtuoz harmonijki ustnej, uważany obecnie za najlepszego harmonijkarza na świecie. Wypracował własne brzmienie, a jednocześnie doskonale odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych, stąd jego współpraca z Patem Metheny, Marcusem Millerem, Herbie Hancockiem czy Cassandrą Wilson.
Marek Napiórkowski zaprezentuje kompozycje zawarte na płycie „Up!”. Na scenie obok Napiórkowskiego pojawią się Krzysztof Herdzin, Henryk Miśkiewicz, Adam Pierończyk, Paweł Dobrowolski i Andrzej Święs.
 
22 maja to także Jazz z INART. Stowarzyszenie przygotowało trzy muzyczne propozycje: Jerzy Mazzoll & The Love and Beauty Seekers, Romana Puchowskiego i Tymona Tymańskiego „Halucynacje hrabiego von Zeit” oraz jazzowe after party.
Jerzy Mazzoll & The Love and Beauty Seekers to „miażdżąca moc, świeżość i technika zespołu w połączeniu z improwizatorskim doświadczeniem i wirtuozerią bas klarnetu Mazzolla oraz z jego klasycznymi kompozycjami yassowej awangardy sprawią, ze wieczór będzie pełen niepowtarzalnej muzyki, unoszącej w inny wymiar sztuki jazzu” – zapewniają organizatorzy.
– „Halucynacje hrabiego von Zeit” to projekt specjalny, który przygotowujemy na konińskie Jazzonalia – twierdzi Roman Puchnowski, który namówił do współpracy dwóch kolegów: – Jesteśmy z różnych światów a jednak to, co płynie z nas na scenie, jest totalnie spójne. Namówiłem chłopaków na happening z moimi piosenkami, które znane są z repertuaru „Von Zeit”. Łączą nas wspólne fascynacje bluesem, muzyką improwizowaną, psychodelią.  
After Party Jazz. INART zapowiada: „Na scenie pojawią się: Tomasz Sroczyński – producent, kompozytor i instrumentalista udzielający się na płaszczyźnie muzyki współczesnej, ludowej i elektronicznej oraz Basia Polańska – jej muzyka jest eklektyczna w najlepszym tego słowa znaczeniu, można określić ją jako taneczną mieszankę stylów, którą artystka układa w wyrafinowane, nasiąknięte bitem i seksownymi wokalami taneczne sety”.
 
23 maja – scenę Jazzonalii zdominują pianiści: Włodek Pawlik Trio, Marcin Masecki, Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder. Obok nich Bogna Kicińska wraz z zespołem.
Włodek Pawlik to wszechstronny pianista i kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i teatralnej. Laureat nagrody Grammy 2014 za płytę "Night in Calisia". Występując na najważniejszych festiwalach jazzowych na całym świecie, współpracował z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet oraz z wieloma znanymi muzykami. W Koninie usłyszymy go w towarzystwie Cezarego Konrada i Pawła Pańty.
Marcin Masecki wystąpi w koncercie solowym. To pianista, kompozytor i aranżer, poruszający się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. W ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, nagrywającym i występującym zarówno z repertuarem klasycznym, jaki i jazzowym, awangardowym a nawet popowym.
Marcin Wasilewski Trio, czyli Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz, to najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe i jedyny polski zespół (obok Tomasza Stańki) nagrywający dla ECM Records, uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata. „Spark of Life” polscy jazzmani zrealizowali z gościnnym udziałem szwedzkiego saksofonisty Joakima Mildera.
Bogna Kicińska jest wokalistką jazzową, kompozytorką, aranżerką i skrzypaczką, od pięciu lat mieszkającą w Nowym Jorku. Jej debiutancka płyta „The Maze” ukazała się w październiku 2014 roku. Oprócz oczywistego zakorzenienia w jazzie, można w jej muzyce usłyszeć elementy polskiej muzyki ludowej, inspiracje muzyką latynoską, soulem czy muzyką klasyczną. Do Konina przyjedzie z zespołem w składzie: Dominik Bieńczycki – skrzypce, Jan Smoczyński – fortepian, Maciej Szczyciński – kontrabas i Krzysztof Szmańda – perkusja.
 
Po raz pierwszy do udziału w Jazzonaliach organizatorzy zapraszają dzieci. W czasie Małych Jazzonalii (24 maja) na scenie „Oskardu” najmłodszych i trochę starszych jazzowo zaaranżowane „przeboje” muzyki dziecięcej, mają oczarować najmłodszą publiczność przyjemną, lecz niebanalną melodią, różnorodnością brzmień i zaskakującą dynamiką.
Jazzonalia zakończy, 24 maja, koncert Hammond Power Band, czyli duetu… organów Hammonda i perkusji. To ciekawe współbrzmienie było efektem spotkania się w połowie 2014 roku muzyków pasjonatów: Roberta Goździewicza i Mariusza Stawickiego, czerpiących inspiracje z różnych gatunków muzycznych. W efekcie możemy się spodziewać wybuchowej mieszaniny.
 
Jazzonaliom towarzyszyć będzie wystawa 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum. Ich autorem jest Rafał Olbiński, światowej sławy malarz i ilustrator. Olbiński jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 r., pozostał w Nowym Jorku. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Artysta stworzył serię nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, projektował też plakaty i scenografie dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. 
 
Więcej o Jazzonaliach, karnetach i biletach można dowiedzieć się na stronie www.jazzonalia.konin.pl.

 
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2