Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Korona w „Wieży”. Ciąg dalszy nastąpi

Sztuka współczesna zastanawia się sama nad sobą, pracuje na teorii, refleksji, odwraca znaczenia. Dzieli włos na czworo – mówił w rozmowie z naszym portalem szef Galerii CKiS – „Wieża Ciśnień”, Robert Brzęcki. Ale spełnia też funkcje estetyczne, bywa miła dla oka. Nie ma żadnego obowiązku zrozumieć ją do głębi, choć odkrywanie przekazu, odnajdywanie konotacji, aluzji, tropów jest równie satysfakcjonujące dla oglądającego. W „Wieży” prezentowane są właśnie instalacje poznańskiej artystki współczesnej, Moniki M. Korony, która prowadzi dywagacje  na temat czasu, przestrzeni i miejsca. I tak też nazywa swoją realizację.

Dni w Galerii

–  Czy wszystkie dzieła potrzebują galerii? – powątpiewa Robert Brzęcki. Sztuka współczesna przeniknęła poza ich mury dawno temu i nie jest od niej zależna, jak na przykład malarstwo klasyczne. Czy potrzebuje jej Monika M. Korona? Jej prace rozpięte finezyjnie na ścianach wnętrza „Wieży Ciśnień”, podświetlone fluorescencyjnym światłem odnalazłyby się z łatwością w otwartej przestrzeni, pnąc się jak bluszcz po elewacjach budynków. Mogłyby być ozdobą niejednego parku nocą albo centrum miasta. I tak dalej.

Wystawa Korony dyskutuje w sposób nieprzedstawiający z techniką rysunku, przełamując jego konwencję (wernisaż: 17 kwietnia 2015). Wpisuje się tym samym w przemyślany cykl prezentacji następujących po sobie. W „Wieży Ciśnień” zapoczątkowała go Anna Kędziora swoim „Obserwatorium”. Artystka prowadząca teraz dyskurs z fotografią, gościła już w konińskiej galerii sztuki z wykładami (o kobietach w fotografii). Tym razem zaproponowała coś w rodzaju zabawy. „Wieżę Ciśnień” ustanowiła punktem obserwacyjnym z widokiem na Islandię. Oglądający wykonane przez nią na fotografie stali się częścią artystycznego eksperymentu, autorka diagnozowała dzięki nim zachowania zamkniętej w kadrach przyrody i zainteresowanych nią widzów (wernisaż: 1 kwietnia 2015). Zamkniętych w galerii?

Cykl dialogu z formą, ekspresją, konwencjami i odbiorcami tych wielopoziomowych komunikatów zakończy Sonia Rammer. Artystka zaprezentuje swoje instalacje 15 maja 2015 pod tytułem „Wyspa”. Jej prace będą nawiązywały do rzeźby współczesnej, obiekty wymyślone i zrealizowane przez Rammer – do motywów podróży. Co ciekawe, wszystkie trzy panie pracują w tej samej uczelni. Mowa o Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
 

Dodajmy, że w czerwcu „Wieża Ciśnień” będzie gościć jeszcze konińskiego artystę malarza – JANA SZNAJDRA.


Noc w Galerii

…słowa nie działają…
Szukamy emocjonalnego porozumienia.
Będziemy rozmawiać dźwiękiem…
 

Ola Kozioł, REPLAY, choć nie do końca & pogromca hordy tonów, Suavas Lewy, 198 cm wzrostu. Skierniewiczanka w łódzkim paszportem i łodzianin od narodzin wystąpią w „Wieży Ciśnień” w performensie o miłości. Multimedialnym, multiinstrumentalnym, multipłciowym i multiemocjonalnym. Ola Kozioł, która prezentowała swoją „Sztukę latania” rok temu, skupi się tym razem mocniej na głosie (wykorzystując śpiew biały?). Levy, z którym pojawi się 16 maja br. w „Wieży Ciśnień” jest czołowym artystą łódzkiego offu. Tworzy muzykę używając instrumentów i przedmiotów użytku codziennego (miski, szczoteczki do zębów, etc.), oraz gęby. Uwalniając dźwięki, angażuje w swoje projekty idee, dzięki czemu zyskują one przesłanie. W ramach Nocy w Galerii odbędą się także warsztaty komiksów i karykatury. „Wieża Ciśnień” konsekwentnie połączy znów dźwięki i obrazy.

Co do dźwięków, w „Wieży” jest ich pod dostatkiem. Dowodem na to są minione Restytucje 3. Poszukujące, niejednoznaczne, improwizujące wydarzenie z pogranicza muzyki i eksperymentu, które przywiodło do galerii także gości spoza Konina (Zenial, Hubert Wińczyk, Monopium, Forrestdrones, Ab Intra, Bisclaveret, Gaap Kvlt; kurator: Marcin Olejniczak, 27-28 marca). Wkrótce płytę z improwizacjami jazzowymi nagra tu również Ksawery Wójciński. Muzyczne, dźwiękowe doświadczenia tego miejsca chce zebrać w całość Robert Brzęcki. Marzy mu się album zatytułowany „WIEŻA. Solo, duety, tria”.


Fot. Marcin Oliński

Ola Kozioł: WSPOMNIENIE

http://www.kulturalnykonin.pl/aktualnosci/1167-powszechny-udzial-zamiast-widowiska

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2