Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Andrzej Rybiński nietutejszy

Jeśli zdaje się, że „czasem znika w nienazwane”, to nieprawda. Jest. W ogromie swojego repertuaru piosenek pozytywnych, znakomicie napisanych i skomponowanych, a do tego zaśpiewanych. Ostatnią płytę, tę najświeższą, wydał cztery lata temu. Utworów z krążka „Całym sercem” można posłuchać w MTV – o 5:00 rano. W polskich stacjach radiowych nie można, jedyną okazją pozostają więc koncerty, takie jak ten w kościele św. Wojciecha w Morzysławiu, którego proboszcz, ks. Józef Wysocki podśpiewuje szlagier „Nie liczę godzin i lat”.

Recitale, które odbywają się cyklicznie w tej świątyni ustanawiają powoli coś  w rodzaju artystycznego undergroundu. To zjawisko (że dobrych głosów, dobrych tekstów i świetnych kompozycji można słuchać wyłącznie w kościele) przypomina sytuację sprzed 30 lat, kiedy artyści, wypchnięci z przyczyn politycznych z głównego obiegu występowali  w świątyniach. Artystów, których możemy słuchać i oglądać w naszej miejscowej, morzysławskiej –  wygania z niego nie ustrój, a format stacji radiowych, ukierunkowanych na komercję. Czasy, w których z radia sączyły się utwory wybitnych polskich artystów, należą do minionych. Z drugiej strony – dobrze, że ten underground znalazł ciepły dobry dom u nas i że znaleźli się ludzie ceniący i przedstawiający innym ludziom ‘piosenki z tekstem’. Andrzej Rybiński, który nomen omen nagrał swego czasu utwór „Nietutejszy”, też mieści się w tym przedziale – artystów nietutejszych, z innej planety, co poczytujemy oczywiście za plus. 
 
Wracając do Rybińskiego. Występ rozpoczął utworem z płyty „Całym sercem” – „Czasami”. W Koninie ma mnóstwo fanów, do których zalicza się również proboszcz Wysocki, ale przede wszystkim fanek, które jego utwory znają na wyrywki i śpiewają wspólnie w tonacji G-dur. Testem na znajomość twórczości Rybińskiego (i na prawdomówność) stała się piosenka, którą potocznie nazywa się „Nie płacz maleńka” albo – „Pogoda dla bogaczy”. W rzeczywistości nosi ona tytuł „Pocieszanka” (jej pozytywne przesłanie, jak mówił artysta, pacyfikuje minorowe nastroje żon jego przyjaciół, wracających nad ranem z bardzo męskich wypraw) i konińska publiczność zdała go na pięć, także wokalnie. Potem były evergreeny Rybińskiego: „Za każdą cenę”, „Czas relaksu”, „Życie na miarę”, „Czy pamiętasz jak to było”, „KBM”. A na bis? Nie zgadniecie Państwo, która z piosenek rozbrzmiewała na cały Morzysław…
 
Andrzej Rybiński wystąpił w Koninie 26 kwietnia br., w jego recitalu wystąpił też młody koninianin, dobry znajomy – Mariusz Urbaniak (instruktor piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury), który wykonał utwór „Dzwonię do Ciebie”.

Fot. Marcin Oliński
 

Andrzej Rybiński 1949. Piosenkarz, muzyk, aranżer i kompozytor. Większość piosenek to utwory jego autorstwa, wykonywane z gitarą. W 1970 roku artysta założył  własną grupę wokalną o nazwie Bumerang, która uczestniczyła w tworzeniu śpiewogry „Na szkle malowane”, jednocześnie grał w zespole DWA PLUS JEDEN, utworzonym wspólnie Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch. Ale już w roku 1971 artysta założył, wraz ze swoim bratem Jerzym Rybińskim i Elizą Grochowiecką, zespół ANDRZEJ I ELIZA. W zespole tym wytrwali, jubileuszowe, 10 lat. Od 1983 postanowił o karierze solowej i w tym samym na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył główną nagrodę za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat”. Później powstały takie piosenki, jak „Pocieszanka” oraz „Za każdą cenę”, które do dzisiaj cieszą się ogromnym powodzeniem. Andrzej Rybiński koncertował w Polsce oraz za granicą, niemal we wszystkich zakątkach świata. Skomponował kilka piosenek dla Dam polskiej sceny, m. in. Edyty Geppert, Zdzisławy Sośnickiej oraz Alicji Majewskiej. Popularność zdobyła również piosenka „Kiedy lato wraca?”. W 2011 roku została wydana kolejna płyta artysty „Całym sercem", a  promujący płytę singiel „Czasami" był często granym utworem w polskich stacjach muzycznych. Organizatorami projektu „Trzeźwienie przez kulturę” są tygodnik „Adalbertus” parafii św. Wojciecha i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej. Projekt współfinansuje Prezydent Miasta Konina i proboszcz miejsca, przy stałej współpracy z KDK (informacja nadesłana przez Annę Wysocką, „Adalbertus”).

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2