Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Patriotycznie na błoniach

Przeloty samolotów transportowych, pokaz mody, prezentacje wyposażeń umundurowania, szarża i wystrzały z armat były atrakcją tegorocznego Konińskiego Pikniku Patriotycznego. Sobotnie spotkanie na błoniach (9 maja 2015r.), jak nakazuje tradycja tego rodzaju wydarzeń, rozpoczęła odprawa grup biorących udział w pikniku. Odprawy dokonał Józef Nowicki, prezydent Konina. Meldunek włodarzowi miasta złożył Maciej Chojnacki ze Szwadronu Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej.


Po krótkiej prezentacji poszczególnych grup błonia ,,przejęli" tancerze. Zespoły ludowe z Konina, Kościelca i Liśca, zatańczyły Poloneza. Układ choreograficzny przygotował Dariusz Intrys, szef Zespołu Pieśni i Tańca Konin z Konińskiego Domu Kultury. W pierwszych parach stanęli prezydent Konina i jego zastępcy.

W tegorocznym pikniku udział wzięli przedstawiciele: 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, klasy: Wojskowa ZS im. Kopernika, Policyjna i Strażacka z CKU, GRH RAKKASANS, Studio Historyczne ,,Huzar’’, GRH: 7DAK, 15 Pułk Ułanów sekcja zmotoryzowana, Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej, GRH ,,Bluszcz’’, GRH II Liceum oraz Aeroklub Koniński. Były także pokazy tresury psa policyjnego, akrobacje szybowców i lot balonu.
Największą atrakcją były przeloty samolotów z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu w tym samolotu Herkules. Żołnierze z Powidza opowiadali także o misjach, które wykonują oraz o pracy wojska. Zaprosili także do udziału w dniu otwartym jednostki, który odbędzie się 29 maja.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również pokaz mody w wykonaniu GRH Bluszcz z Warszawy. Dziewczyny zaprezentowały stroje z czasów międzywojnia i powojenne, noszone przez panie nie tylko w Europie.
- Pokaz spodobał się bardzo koninianom. Jednak, co ważne, równie wielkie wrażenie zrobiły na uczestnikach pikniku stroje, w których zaprezentowali się uczniowie naszych szkół. W ogłoszonym konkursie na strój z XX-wieku, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zaskoczyło nas to, że młodzież przygotowując się do konkursu, nie tylko obejrzała zdjęcia strojów wówczas noszonych, ale zgłębiła wiedzę o ówczesnej modzie - mówi Małgorzata Kazuś, kierownik działu artystycznego KDK, przewodnicząca komisji konkursowej.
Obok stroju wiedza ta zdecydowała o wygranych. Nagrody, ufundowane przez Urząd Miejski w Koninie, zdobyli III Liceum Ogólnokształcące (stroje międzywojnia), Krzysztof Walczak z II Liceum Ogólnokształcącego za strój hipisa oraz Adrianna Jabłońska z I Licem Ogólnokształcącego za strój inspirowany kinem z lat 20. i 30.

Prawdziwą ucztą dla pasjonatów historii był przygotowany przez Stowarzyszenie ,,Huzar’’ „Projekt 1945” – Wysiłek Polaków w czasie II Wojny Światowej. Zaprezentowano między innymi wyposażania, umundurowania i oporządzania sprzętu bojowego w tym egzemplarzy wykorzystywanych w czasie ostatnich produkcji filmowych takich jak „Miasto 44”.
W przerwach między pokazami historycznymi zaprezentowała się Orkiestra Dęta PAK KWB Konin.

Organizatorami II Konińskiego Pikniku Patriotycznego, któremu towarzyszyło hasło ,,Patriotyzm XX wieku", byli Urząd Miejski w Koninie i Koniński Dom Kultury.


Fot. Zdzisław Siwik
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2