Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Stefana Rusina ciąg dalszy

Już po ośmiu miesiącach od wystawy pastelowych portretów w Galerii „Wieża Ciśnień” w Koninie, Stefan Rusin – rysownik, ilustrator i malarz zaprosił na swoją kolejną wystawę. Tym razem w Muzeum Okręgowym w Gosławicach, w sali wystaw czasowych w spichlerzu zaprezentował swoje malarstwo: pejzaż, akt kobiecy i akt… męski, coraz rzadziej spotykany temat prac plastycznych.

W odautorskim wstępie do katalogu wystawy Stefan Rusin na pisał: „Nieliczne osoby obciążone skazą pruderii, publicznie wyrażają swoją niechęć
do sztuki ukazującej nagość ciała ludzkiego. Od czasów antycznych tworzono akty, wiele tych prac można obejrzeć w największych muzeach świata, także na freskach Kaplicy Sykstyńskiej i w watykańskich salonach wystawowych”. W krótkiej glossie do wstępu katalogowego tą unikatowość w malarstwie Rusina podkreślił Lech Stefaniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie: „… z Antykiem skończyło się generalnie, z pewnym wyjątkiem dla Renesansu, równorzędne traktowanie ciała kobiecego i męskiego. Męskie akty Stefana Rusina są z tego punktu widzenia (estetycznego i obyczajowego) działaniami na rzecz równouprawnienia mężczyzn, w tak wielu jeszcze dziedzinach dyskryminowanych...”. Witając uczestników wernisażu i przedstawiając autora, Lech Stefaniak jeszcze raz podkreślił ten aspekt w twórczości konińskiego twórcy; teza o dyskryminacji mężczyzn nie wywołała dyskusji i protestów ze strony kobiet.

Większość prac z wystawy „Stefan Rusin. Malarstwo” została pokazana po raz pierwszy publicznie, okazją szczególną jest Europejska Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym w Koninie. Stefan Rusin jest postacią niezwykle kreatywną i znaną w naszym mieście, stąd obecność na wystawie wielu osób z konińskiego środowiska twórców i animatorów kultury, którzy od lat towarzyszą autorowi w jego drodze artystycznej. Stefan Rusin urodził się w 1946 roku w Golinie nad Wartą. Jest poetą prozaikiem, eseistą, krytykiem literackim. Uprawia rysunek, ilustrację książkowa i malarstwo pastelowe. Brał udział w jedenastu wystawach zbiorowych (w Koninie, Kole, Świdwinie, Suwałkach ) i w 45. wystawach indywidualnych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Pile, Kaliszu, Krakowie i we Wrocławiu. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Mieszka w Koninie.


Fot. Andrzej Moś

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2