Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Kutno meets Konin

Można to przetłumaczyć: Konin zaprasza Kutno, można opowiedzieć: wspólne jazzowe spotkanie (21 maja br.) uczniów szkół muzycznych Konina i Kutna w czasie 22. Jazz Festival Jazzonalia Konin 2015.

Na początek „chór saksofonów, ba – armia saksofonów”, jak mówił ich dyrygent Paweł Zielak, też saksofonista, zagrał (zagrała) motyw przewodni z "Różowej pantery" Henry Manciniego. Na scenie kawiarni CKiS – Dom Kultury „Oskard” stanęło 21 saksofonistów ze szkół muzycznych Konina i Kutna. Inicjatorem takiego spotkania, i to w czasie Jazzonaliów, był Paweł Zielak. – Moim marzeniem było, by uczniowie szkół, w których uczę, wspólnie zagrali. I oto marzenie się ziściło – Zielak nie krył radości i podekscytowania. To jazzowe spotkanie było pomyślane także jako prezentacja możliwości obydwu szkół i ich wychowanków. Pewnie dlatego uczący jazzowych interpretacji postawili przed swoimi uczniami wcale niełatwy repertuar. Mieliśmy bowiem okazję usłyszeć wykonanie kompozycji m.in. Joe Zawinula (z repertuaru Weather Report), Petera Herbolzheimera, Mike Tomaro, Richarda Rodgersa, Eddie Gomeza, Milesa Davisa, Freddie Hubbarda.

Energia najbardziej rozpierała Big Band konińskiej PSM, pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego. Dobre, energiczne wykonanie kompozycji Joe Zawinula „Birdland” i Mike Tamaro „Woikin’ It” a chwilę później pastelowe Petera Herbolzheimera „Them There Eyes” i „The Lady is a Tramp” Richarda Rodgersa i Lorenza Harta za sprawą wokalistki, Anny Królikiewicz.

Prawdziwy jam session pokazali nauczyciele obydwu szkół: Jacek Szwaj – fortepian, Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas, Krzysztof Lityński – trąbka, Marek Jakubowski – perkusja, Przemysław Pogodzki – gitara, Przemysław Frątczak – saksofon i Paweł Zielak – saksofon. To był popis Teacher Bandu, który upust wyobraźni i radości z muzykowania dał zwłaszcza w kompozycji do filmu „Flinstonowie”. Yabadabadoo, dobrze to brzmiało.

Uczniowskie Kombo Szymona Wieczorkiewicza, nauczyciela kontrabasu w konińskiej PSM, istnieje od trzech lat. W czasie tego koncertu nawiązało do jazzowych tradycji z lat 70. Szczególnie ładnie, funkowo, zabrzmiało w ich wykonaniu „So What” Milesa Davisa. Kombo Pawła Zielaka, też złożone z uczniów konińskiej szkoły, zaczęło swingowo, by za chwilę przestawić się na funkowe brzmienie. Charakterystycznym wszystkich występów był przekaz energii i radości z grania, jaką nauczyciele zarażali swoich uczniów, tych z Konina i Kutna. Bo za moment zagrało kolejne Kombo Zielaka, tym razem złożone właśnie z uczniów PSM w Kutnie. Z początku usłyszeliśmy nieśmiałe wykonanie „Red Clay” Freddie Hubbarda, by za chwilę młodzi muzycy rozwinęli skrzydła w „Cool Time” Harrisa. Publiczność nagrodziła ich słusznymi brawami. Na finał zagrały obydwa komba Pawła Zielaka. Zagrały głośno i energicznie. Też się podobały, kolejny raz udowadniając, że pomysł uruchomienia w obydwu szkołach kształcenia jazzowego był dobry.  


Fot. Marcin Oliński

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2