Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Wieża dźwięków i obrazów

Jan Sznajder – pisaliśmy już o tym, choć nie pokazuje swych prac zbyt często –  otworzył niedawno wystawę. Jego malarstwo i grafiki można jeszcze oglądać w „Wieży Ciśnień”. Można też zatrzymać tę chwilę kupując katalog, który ukazał się właśnie i prezentuje jego twórczość. Wydawnictwo z pracami artysty to zresztą nie jedyna publikacja, jaką raczy nas ta zawodowa galeria.

„Wieża Ciśnień” specjalizuje się w obrazie i dźwięku. Te aktywności są dla niej charakterystyczne od niemal dekady. Kilka miesięcy temu gościła tu Elżbieta Wasyłyk, której malarstwo szuka odpowiedzi na tematy człowieczeństwa i duchowości, obrazy artystki wypełnia też muzyka.[1]

W „Wieży” dostępny jest znakomity album z reprodukcjami, omówieniami krytycznymi, ujmujący jej twórczość w poszczególne cykle tworzenia, zredagowany po polsku, niemiecku i włosku: „Krótka historia człowieka”. Wkład w imponującą jakość i wygląd wydawnictwa miało kilka różnych instytucji kultury: Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Gminny Dom Kultury w Miasteczku Krajeńskim i Trzcianecki Dom Kultury. Przypomnijmy, że dr hab. Elżbieta Wasyłyk to nie tylko znakomita malarka, ale również profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, w której kieruje Katedrą Przedmiotów Ogólnoplastycznych i Teoretycznych.

„Wieża” organizuje też cyklicznie mini festiwal Permutacje. I  to wydarzenie wzbogaciło się o własne wydawnictwo, drugie z kolei. Pierwsze z nich zatytułowane po prostu „Wieża Ciśnień” ukazało się w 2010, podsumowując blisko dziesięcioletnią aktywność Galerii związaną z prezentacją twórczości artystów dźwiękowych/muzyków poszukujących nowatorskich form twórczej artykulacji – pisze Robert Brzęcki we wstępie do kontynuacji, w katalogu załączonym do „Wieży Ciśnień II”.

Publikacje muzyczne, na które zdecydowała się Galeria, mają służyć utrwaleniu i popularyzacji tej efemerycznej, jednorazowej, eksperymentalnej twórczości. Płyta ukazała się w dniu otwarcia wydarzenia Restytucje 3 (Zenial, Hubert Wińczyk, Monopium, Forrestdrones, Ab Intra, Bisclaveret, Gaap Kvlt; kurator: Marcin Olejniczak, 27-28 marca br.). Tekst krytyczny napisał dr hab. Tomasz Misiak[2], naukowiec, audiofil, którego „Wieża” gościła wcześniej z cyklem wykładów dotyczących istoty dźwięku i przeobrażającego się w ciągu wieków pojmowania jego kwestii. Oprawę graficzną tej płyty stworzył Tomasz Mirt – grafik, lecz także malarz i muzyk współtworzący grupę Brasil and The Gallowbrothers Band (dawn. One Inch of Shadow). Całość brzmi i wygląda: unikatowo, jak mówi kurator „Wieży” – Robert Brzęcki: – Mimo kompilacyjnego charakteru przedsięwzięcia, na tyle, na ile było to możliwe, ze względu na indywidualny język twórców, uzyskany został  dość jednolity charakter dźwiękowy, który nie sprawia wrażenia eklektycznej kolekcji. Dzięki współpracy z oficyną wydawniczą ZOHARUM wydawnictwo ukazało się jako płyta w katalogu wytwórni, co pozwala na szerszą dostępność  materiału muzycznego. Dzięki rozesłaniu płyty do specjalistycznych redakcji oraz dziennikarzy zajmujących się taką estetyką muzyczną, spodziewamy się recenzji dotyczących albumu „Wieża Cisnień  II”. Dotychczas ukazały się dwa omówienia tego wydawnictwa na zagranicznych portalach internetowych. Obaj autorzy recenzji wysoko oceniają kompilację WC II.

Płytę z improwizacjami jazzowymi nagrywa w „Wieży” Ksawery Wójciński, prace nad nią właśnie trwają. Muzyczne, dźwiękowe doświadczenia tego miejsca chce zebrać w całość Robert Brzęcki, bo marzy mu się jeszcze album zatytułowany „WIEŻA. Solo, duety, tria”. Byłoby to już czwarte wydawnictwo muzyczne zaproponowane przez tę instucję.

Pracowity sezon artystyczny zamknie wspomniana wystawa Jana Sznajdra. Obrazy malarza z pobliskiej Posoki można tam oglądać do 4 lipca. Przypominamy również, że w „Wieży” można zakupić katalog z pracami artysty. Po chwili wakacyjnej przerwy odbędzie się kolejny wernisaż, bowiem 13 sierpnia, Galeria CKiS zaprezentuje rysunek i grafikę z Kaliskiego Biennale Rysunku i Grafiki „Próba 2” (zwiedzanie do 5 września br.).

W nowy sezon wprowadzi oglądających wystawa malarstwa i ceramiki zatytułowana „Ćwiczenia z uważności”, której autorką będzie Irena Wawrzyniak. Na ten wernisaż organizatorzy zaproszą już 11 września, prace konińskiej plastyczki będą dostępne dla oczu zwiedzających do 3 października. Nowy sezon to również „Pożerające obrazy” Bartosza Kokosińskiego. Malarz otworzy tu wystawę 9 października br.


Fot. Janek Bobrowski, album muzyczny„Wieża Ciśnień 1” (1-3)
     

Fot. Zdzisław Siwik, album z reprodukcjami obrazów Jana Sznajdra (1-2), album muzyczny „Wieża Ciśnień 2” (3), album z reprodukcjami malarstwa Elżbiety Wasyłyk  „Krótka historia człowieka” (4-5)


PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2