Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Królewski Teatr powraca

Po letniej przerwie Kino Studyjne CENTRUM i Koniński Dom Kultury wznowią prezentacje spektakli z Narodowego Teatru w Londynie. Już 3 września zapraszamy Państwa do oglądania teatralnej komedii zatytułowanej figlarnie: „Strategia gołych kawalerów”. W połowie października pokażemy na żywo „Hamleta” Wiliama Szekspira z udziałem Benedicta Cumberbatcha. Do końca roku na ekranie Kina CENTRUM zostaną jeszcze wyświetlone dwa dzieła, zrealizowane na podstawie wielkiej brytyjskiej i amerykańskiej prozy. Mowa o sztukach „Człowiek i nad człowiek” (George Bernard Shaw, w roli głównej Ralph Finnes) oraz „Widok z mostu” (Arthur Miller). Szczegóły poniżej.

STRATEGIA GOŁYCH KAWALERÓW/Beaux’ Stratagem

Simon Godwin (reżyser „Człowieka i nadczłowieka”) odświeża kostiumową farsę George’a Farquhara „The Beaux’ Stratagem”. Ta „dzika komedia o miłości i pieniądzach” była wystawiona po raz pierwszy w 1707 roku w Her Majesty’s Theatre na Haymarket. Sztuka osadzona w realiach restauracji dynastii Stuartów skrzy się humorem dzięki dowcipowi sytuacyjnemu, przebierankom i nieprawdopodobnym zwrotom akcji.

Dwóch młodych hulaków, londyńskich fircyków, spłukawszy się do ostatniego grosza postanawia zdobyć środki do życia na prowincji. Aimwell i Archer postanawiają poszukać bogatych panien i poprzez ożenek zdobyć pieniądze. Dla niepoznaki jeden z młodzieńców, Archer, przebiera się za sługę drugiego. W prowincjonalnym Lichfield poznają piękną Dorindę, córkę bogatej Lady Bountiful i jej szwagierkę, nieszczęśliwą w małżeństwie Kate Sullen… Miłość i szansa na łatwe wzbogacenie się wisi w powietrzu, ale po drodze zakochani młodzieńcy będą się musieli zmierzyć z tak nieprawdopodobnymi przeszkodami, jak nocny napad zbójców. Na ich drodze stanie także pyskaty karczmarz, rozwiązły francuski hrabia, pijany szlachcic, złośliwy kamerdyner i irlandzki ksiądz. Żywiołowa zabawa w XVII-wiecznym kostiumie.
3 września 2015, pokaz na żywo, godz. 19.45

HAMLET/Hamlet

Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC „Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein” transmitowany do kin w cyklu NT Live) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl będzie transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku. Szekspirowska tragedia już stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Benedict Cumberbatch zagra Hamleta w okresie 12 tygodni od sierpnia do października tego roku w londyńskim Barbican Theatre. Spektakl będzie transmitowany 15 października, dwa tygodnie przed zakończeniem serii przedstawień w ramach cyklu NT Live. W samej tylko Wielkiej Brytanii transmisję obejrzą widzowie w 550 kinach. Czas: 220 minut.
15 października 2015, pokaz na żywo, 19.45

CZŁOWIEK I NADCZŁOWIEK/Man and Superman

Człowiek i nadczłowiek to dowcipna i świeża inscenizacja dramatu George'a Bernarda Shawa według pomysłu Simona Godwina. W roli głównej zobaczymy nominowanego do Oscara Ralpha Fiennesa („Angielski pacjent”, „Lista Schindlera”, „Wichrowe Wzgórza”). Sztuka będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej zadaje fundamentalne pytanie o to, jak współcześnie żyjemy. Jack Tanner, radykalny myśliciel o anarchistycznych poglądach i bogaty kawaler, wydaje się niezbyt trafionym wyborem jako opiekun dla młodej i ponętnej dziedziczki, Anny. Mimo wszystkich wad Tannera Anna postanawia wykorzystać swój czar, aby go oswoić i ostatecznie poślubić "rewolucjonistę", mimo, że w niej samej kocha się młody poeta, być może bardziej odpowiedni kandydat do jej serca. Tanner, przerażony pierwszymi powiewami udomowienia, ostrzeżony przez swojego szofera, ucieka do Hiszpanii, gdzie zostaje porwany przez bandytów i spotyka Diabła. W eksperymentalnej sennej sekwencji w trzecim akcie, nazwanej "Don Juan w piekle", kosmiczna walka płci (nieba i piekła) otrzymuje pełną alegoryczną i filozoficzną oprawę, w pełni uzasadniając podtytuł sztuki Komedia i filozofia. Tanner budzi się odnaleziony przez Annę i godzi się na los złowionego męża. Sztuka z 1903 roku to owoc filozoficznych poglądów Shawa, upatrującego w "sile życiowej" środek do udoskonalenia rodzaju ludzkiego. Sztuka, w reżyserii Simona Godwina, będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej, uważana jest za współczesną wersję Don Giovanniego Mozarta.
16 listopada 2015, retransmisja, godz. 18.00

WIDOK Z MOSTU/A View from the Bridge


Wielki dramaturg Arthur Miller, autor takich dzieł, jak „Śmierć komiwojażera” i „Czarownice z Salem”, po raz kolejny konfrontuje się z „amerykańskim snem” ukazując ciemniejsze i brutalniejsze oblicze opowieści o szczęściu i karierze za „wielką wodą”. Na miejscu włoscy emigranci stawali się w większości obywatelami drugiej kategorii, chwytającymi się najniżej płatnych zajęć i sfrustrowanymi pogonią już nie za wymykającymi się marzeniami o lepszym życiu, ale za przetrwaniem w ubogich dzielnicach, jak Brooklyn w latach 40.
Eddie Carbone, doker z Brooklynu, zaprasza kuzynów z Sycylii do kraju wolności. Kiedy jeden z nich zakochuje się w jego pięknej siostrzenicy, emigranci odkrywają, że wolność ma swoją cenę. Zazdrość i brak zaufania Eddiego odsłania głęboki sekret, który prowadzi go ostatecznie do zdrady własnych przekonań i prawideł moralnych wyniesionych ze „starego kraju”. Wizjoner Ivo van Hove reżyseruje tę niezwykłą adaptację tragedii Millera na scenie londyńskiego West Endu. W roli Eddiego Carbone występuje Mark Strong, znany z licznych hollywoodzkich produkcji, jak „Gwiezdny pył”, „W sieci kłamstw”, „Sherlock Holmes”, „Robin Hood”, czy „Gra tajemnic”.
7 grudnia 2015, retransmisja, godz. 18.00

     


Z cyklu National Theatre Live
Teatr Królewski w CENTRUM

Sezon drugi
Przedstawienia z polskimi napisami.
Bilety 20 zł ulgowy, 30 zł normalny, karnet na 4 przedstawienia – 80 zł.
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2