Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

TEATR POLSKA/Konin

„Jedziemy z teatrem do Konina” – tak brzmi druga część nazwy projektu zatytułowanego TEATR POLSKA, realizowanego pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (od 2009). W naszym mieście zagości on po raz drugi. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki – DK OSKARD zobaczycie Państwo spektakle w reżyserii wybitnych polskich reżyserów teatralnych, oparte na znakomitych literackich tekstach, które zostaną zagrane przez czołówkę polskich aktorów teatralnych i filmowych. W tym roku koniński TEATR POLSKA wpisze się również w ważną dla kultury narodowej rocznicę – 250-lecia polskiego teatru publicznego.

TEATR POLSKA jest inicjatywą z misją. Ma za zadanie docierać z teatrem (najwyższej próby, niełatwym, zmuszającym do myślenia, niekomercyjnym) do widzów z mniejszych miejscowości, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do repertuaru teatru instytucjonalnego. W ramach tego projektu CKiS – DK OSKARD zaprosi Państwa na 8 wydarzeń teatralnych zrealizowanych przez sceny w całym kraju (od września do grudnia 2015, adresowane również do najmłodszych). Kolejnym spektaklom będą towarzyszyły warsztaty, w których wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli.
 
3 października OSKARD wystawi SANATORIUM Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Inspiracją do jego powstania była proza Bruno Schulza, szczególnie zaś tekst „Sanatorium pod klepsydrą” i jego filmowa adaptacja. Zderzenie dwóch światów Schulzowskiego oraz świata ruchu i tańca może stać się dla widza nową, interesującą  propozycją odczytania jego twórczości. 
 
Po raz pierwszy na deskach Oskardu zagości TR Warszawa. Widzowie zobaczą najnowsze dzieło jednego z najważniejszych współczesnych polskich reżyserów Grzegorza Jarzyny – MĘCZENNIKÓW z doborową obsadą. W spektaklu zagrają m.in.: Roma Gąsiorowska, Sandra Korzeniak, Justyna Wasilewska, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik. Spektakl podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. Będzie to dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą (15 października).
 
30 października natomiast widzowie zobaczą spektakl Sceny Prapremier Invitro – TATA MA KOTA z Janem Nowickim i Przemysławem Sadowskim. Historia bawi przez łzy, portretuje współczesnych mężczyzn pogrążonych w kryzysie, którzy tęsknią za dziećmi, odebranymi im przez polskie sądy, tęsknią za kobietami, a jednocześnie kombinują jak zdobyć punkty we wszystkich poziomach gry o wspólne życie. 
 
17 listopada zaprezentujemy THE HIDEOUT/KRYJÓWKĘ Net Theatre w reżyserii Pawła Passiniego. Tytułowa kryjówka to pokój Ireny Solskiej, która podczas okupacji ukrywała i pomagała wielu żydowskim dziewczynom, w tym  cioci reżysera. Twórcy spróbują zrekonstruować to, co mogło dziać się w takich kryjówkach. Jak płynął tam czas? O czym rozmawiano, co myślano?
 
REWOLUCJA BALONOWA Fundacji Ma, którą w OSKARDzie będzie można zobaczyć 5 grudnia, to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat 90., widzianej oczami dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków. W spektaklu wystąpią Katarzyna Maria Zielińska i koninianin Ksawery Wójciński.
 
Tegoroczna edycja TEATRu POLSKA to również spektakle dla najmłodszej publiczności. Dla małych widzów przygotowaliśmy 3 propozycje. 11 września, nagradzany wielokrotnie A NIECH TO GĘŚ KOPNIE z Teatru Animacji z Poznania  to pełna humoru opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu. 25 października zapraszamy na PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA z Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina,  zabawne, wzruszające i zachwycające. A 15 listopada dzieci zobaczą spektakl TYLKO JEDEN DZIEŃ z Teatru Animacji z Jeleniej Góry. To opowieść o nieuchronności przemijania, ale również o radości, którą można odnaleźć w każdym momencie życia. To także historia przyjaźni silniejszej niż śmierć.
 
Bilety na poszczególne spektakle w cenie 10 zł można kupować w kasach CKiS – DK OSKARD.


Logo projektu i zdjęcia ze spektakli nadesłane przez organizatora w celach promocyjnych
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2