Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Wosiu, bardzo zdolny stypendysta

Lubię grać na gitarze i chodzę do szkoły muzycznej – deklaruje 11-letni artysta, Wojtuś Oliński. I chociaż kilka lat temu zarzekał się przed tatą (Marcin Oliński – utalentowany gitarzysta, fotograf i filmowiec, nasz redakcyjny Kolega), że nie będzie grał baroku, po kilku latach spędzonych w klasie gitary Andrzeja Majewskiego, równie dobrze radzi sobie z klasyką, co z trudnymi utworami AC/DC. Podczas zbliżającej się Inauguracji Roku Kulturalnego będziemy organizować kwestę na jego rzecz, by mógł się dalej uczyć i rozwijać.

Wojtek Oliński jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie, w klasie gitary Andrzeja Majewskiego. Jest grzecznym, miłym, uroczym, utalentowanym i pracowitym chłopcem. Debiutował w makroregionalnym konkursie w Słupcy (XIX Słupeckie Spotkania Muzyczne, 22-23 listopada 2013), którego został laureatem. Rok później, podczas kolejnego wydania – potwierdził swoją klasę. Również w 2013, wystąpił przed jury Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Koszalinie, które przyznało mu I miejsce. W 2014 roku znów zdobył I miejsce. Tym razem w II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Hity na gitarze” w Trzęsaczu. Jak powiedział wówczas jego nauczyciel: – Komisja artystyczna nie miała wątpliwości ani problemu we wskazaniu zwycięzcy konkursu. Wojtek ze swoją spontanicznością, muzykalnością i potrzebą improwizacji okazał się bezkonkurencyjny. W tym samym roku wziął również udział w warsztatach zorganizowanych przez Koniński Dom Kultury w ramach 19. Rocka z Mikołajem (prowadził je Krzysztof Toczko „Partyzant”, 13 grudnia 2014). Gitarzysta reprezentował miasto i kraj w Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Czechach (Frýdek-Místek), gdzie o laury rywalizowało 116 gitarzystów. Wojciech wykonał „Etiudę a” autorstwa Fernando Sora – hiszpańskiego patrona tegoż konkursu oraz „Sonatinę C” Alfreda Cottina i „Sambę na wesoło” Tatiany Stachak, zdobywając III miejsce. Był najmłodszym uczestnikiem tego wydarzenia, docenionym przez międzynarodowe jury.

Wojtuś wystąpił też przed uczestnikami 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (czerwiec 2015). Wspólnie ze studentem PWST w Krakowie, Łukaszem „Komarem” Muszyńskim (wokal) i 9-letnim kolegą – Filipem Pacześnym, wykonali dla nich „Bo jak nie wy, to kto?” oraz festiwalowe standardy! Ten piękny skład, którego częścią był bliski naszemu sercu stypendysta otworzył tegoroczne wydanie dziecięcej imprezy w Koninie.


 

Kwesta na rzecz Wojtusia Olińskiego, utalentowanego małego gitarzysty, odbędzie się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie. Zbiórkę będzie prowadzić Konińska Fundacja Kultury. Wosiu zagra dla Państwa mini recital, który rozpocznie się 25 września, tuż przed koncertem Gordona Haskella. Panowie otworzą nowy sezon kulturalny 2015-16 w mieście. Liczymy na Państwa hojność i zapraszamy do wysłuchania występów obu artystów w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka w Morzysławiu. Obowiązują zaproszenia.


Fot. Marcin Oliński, tata Wojtka

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2