Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Wójciński/Szmańda Quartet

– Są powody, dla których gramy razem. Tylko tyle „wydusił” z siebie Maurycy Wójciński, brat Ksawerego – kontrabasisty i Szymona – pianisty, którzy razem z Krzysztofem Szmańdą (perkusja) tworzą Wójciński/Szmańda Quartet. Muzycy koncertowali w Koninie 18 września br.

To co z tym powodem? Nie dowiedzieliśmy się, bowiem oszczędny w słowach Maurycy w czasie koncertu pokusił się jeszcze jedynie o dodanie imion i nazwisk muzyków. Dla koninian smaczku dodaje fakt, że Wójcińscy z Konina się wywodzą; ich ojciec, Andrzej Wójciński, jest nauczycielem fortepianu, kompozytorem, był dyrektorem Państwowej szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. I to jest już co najmniej jeden z powodów, dla którego trzeba było tego kwartetu posłuchać.
 
Pomysłodawcami zorganizowania „rodzinnego” kwartetu są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności postanowili stworzyć formację, zapraszając do współpracy cenionego perkusistę. Zespół powstał na początku tego roku. Już po pierwszych koncertach w Krakowie, Wrocławiu, także za granicą, krytycy od sceny jazzowej ogłosili: – Jest to skład marzeń. Inni dodali: – Jedna z najbardziej obiecujących formacji ostatnich lat.
 
Muzycy tworzący kwartet to wybitne osobowości polskiej sceny improwizowanej. Filary takich zespołów, jak: Hera, Soundcheck, Emergency, Charles Gayle Trio. Ich cechą wspólną jest  improwizacja, która w sposób niezauważalny przenika się z kompozycją. Zwracał na to uwagę Maurycy Wójciński, doktorant w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pisząc: – W przypadku muzyki jazzowej element twórczy najbardziej odznacza się w takich aspektach, jak: język interpretacyjno-wykonawczy i improwizacja, kompozycja lub aranżacja muzyczna, wykonanie koncertu bądź wydanie nagrania (Czynniki i procesy kształtujące indywidualny język wykonawczy muzyków jazzowych, w: De musica verba collectanea, PSM I i II stopnia, Konin 2014).
 
Wszystkie te czynniki, zdobywane latami, znajdują ujście w Wójciński/Szmańda Quartet. Każda z kompozycji zaprezentowanych w CKiS DK „Oskard” miała podobny schemat: swobodne kształtowanie tematu, zrazu niezwykle spokojnego, rozwijającego się w improwizatorskich popisach, ale ujętych w karby kompozycji, wprowadzających słuchacza w rodzaj transu. Można było odnieść wrażenie, że utwory, tematy, powstają na bieżąco, ale umiejętności i doświadczenie muzyków, bardzo uważnych, pozwalało im na tworzenie zamkniętych kompozycji. Słowem – z jednej strony muzyka oddająca bardzo dobrze ducha naszych czasów, mocno rozedrganych, a z drugiej strony nie dająca zapomnieć o szeroko pojętej tradycji. Odważne spojrzenie na muzykę improwizowaną, otwartą na brzmieniowe i kompozycyjne eksperymenty,  ponad stylistycznymi podziałami, choć wykonywaną w klasycznym, jazzowym składzie.
 
Świetny koncert czterech wirtuozów, pięknie inspirujących się i ze sobą współpracujących. Mamy przekonanie, że będzie się mówiło: grali jak Wójcińscy ze Szmańdą. Na razie czekamy na ich pierwszą płytę.


Fot. Zdzisław Siwik
 
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2