Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Dekada z III Wiekiem

10 lat istnienia, 278 słuchaczy, z których aż 233 to panie, zajęcia w 20 sekcjach tematycznych, wykłady z 32 dziedzin wiedzy; w tym z antropologii, archeologii, astronomii, energetyki jądrowej. Już takie skrótowe, statystyczne zestawienie pokazuje, że Stowarzyszenie Koniński Uniwersytet III Wieku w Koninie może z dumą i satysfakcją obchodzić swój jubileusz 10-lecia.

Sala CKiS – DK „Oskard” była pełna, na jubileuszu swojej uczelni pojawili się licznie słuchacze z Konina, delegacje aż 25 Uniwersytetów III Wieku z całej Wielkopolski, przedstawiciele władz samorządowych Konina oraz instytucji patronującej, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. 

Maria Serafin, prowadząca uroczystość, powitała tych wszystkich „pozytywnie zakręconych” i z pewnością zaliczyć do nich trzeba nie tylko seniorów – słuchaczy, ale też wykładowców, trenerów i lektorów i wszystkich tych, którzy koniński Uniwersytet III Wieku aktywnie wspierają. Urszula Adamska – prezes zarządu Konińskiego Uniwersytetu III Wieku miała więc znakomitą okazję, aby nie tylko dokonać podsumowania zacnego jubileuszu, ale też, żeby złożyć podziękowania tym licznym osobom i instytucjom. Odznakę „Zasłużony dla Stowarzyszenie Koniński Uniwersytet III Wieku w Koninie” otrzymała Biblioteka PWSZ w Koninie i DK „Oskard”, stali wykładowcy w sekcjach tematycznych; prof. dr hab. Maria Kwiatkowska-Ratajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Kazimiera Król i dr Marta Cichocka – związane z PWSZ w Koninie, oraz szerokie grono wykładowców, lektorów i trenerów i pracownica KUIIIW – Anna Karbowa.  Odznakę otrzymali również długoletni słuchacze; Barbara Rewekant-Sobańska, Zdzisława Wiener, Jadwiga Nienartowicz, Marianna i Edward Nienartowicz, których dorosłe już dzieci  współpracują z Uniwersytetem III Wieku… jako wykładowcy i prelegenci.
 
Uroczysta gala jubileuszowa zakończyła się wykładem inauguracyjnym prof. Marii Kwiatkowskiej-Ratajczyk „Niektórzy lubią poezję, czyli o znaczeniu rzucaniu słów na wiatr”. Ten bardzo interesujący wykład uzupełnił słowem poetyckim, podanym z wielka kulturą i mistrzowską interpretacją Jerzy Schejbal – aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Podkreślić należy, że teksty poetyckie ilustrujące wykład wybrali sami słuchacze i w ten sposób ze sceny w „Oskardzie” mogliśmy wysłuchać nie tylko wierszy Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Agnieszki Osieckiej, ale też konińskich poetów; Mirosławy Dimitrow czy Józefa Mazurkiewicza.
 
Dziesięć lat aktywnej  działalności Stowarzyszenia Koniński Uniwersytet III Wieku w Koninie zostało  udokumentowane wydaniem pamiątkowego albumu „X lat zachwycenia światem” i  realizacją 12-minutowego filmu „Nasz drugi jubileusz”.
 
Jubileusz Konińskiego Uniwersytetu III Wieku to nie tylko uroczysta piątkowa gala. Na barkach zarządu i współpracowników stowarzyszenia spoczął też trud, ale też zaszczyt zorganizowania i przeprowadzenia V Forum Wielkopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które trwało w Koninie od 23-25 października. Powierzenie funkcji gospodarza forum Konińskiemu Stowarzyszeniu UIIIW to również wyraz uznania dla pozycji i osiągnięć tego środowiska.


Fot. Zdzisław Siwik

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2