Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Premiera dokumentu Andrzeja Mosia: „Harcerzem zawsze”

Muzeum Okręgowe w Koninie i Koniński Dom Kultury zapraszają na uroczystą premierę filmu dokumentalnego Andrzeja Mosia o Polskiej Organizacji Harcerskiej. Pokaz specjalny odbędzie się 14 listopada br. o 16.00 w Kinie Studyjnym CENTRUM. Po projekcji, goście i widzowie będą mogli podzielić się wrażeniami w Strefie K. Wstęp na premierę jest bezpłatny.
 
Film dokumentalny „Harcerzem zawsze” przypomina historię Polskiej Organizacji Harcerskiej powstałej w 1985 roku pod patronatem ks. Stanisława Waszczyńskiego – proboszcza parafii św. Wojciecha w Koninie. Ta niezależna inicjatywa, w którą zaangażowali się działacze podziemnej „Solidarności”. Mimo szykan administracyjnych i inwigilacji SB, złamała monopol Związku Harcerstwa Polskiego na działalność harcerską w PRL. Bardzo szybko struktury POH rozwinęły się w takich dużych miastach, jak Siedlce, Włocławek, Lublin, Gdańsk, a żeńska drużyna powstała nawet w Wilnie (jeszcze przed upadkiem ZSRR). W latach 1985-1998 przez szeregi POH przeszło łącznie ponad dwa tysiące zuchów i harcerzy. W listopadzie 1997 roku Kongres podjął uchwałę o rozwiązaniu POH i zalecił środowiskom i drużynom wstąpienie do Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. W filmie, poprzez ukazanie historii POH i indywidualnych postaw instruktorów i harcerzy na tle totalitarnej rzeczywistości udało się stworzyć portret młodego pokolenia lat 80. i jego wkładu w tworzenie społeczeństwa podmiotowego wolnej Polski po 1989 roku.
 
Przed kamerą Andrzeja Mosia o motywach powołania POH opowiadają współtwórcy organizacji; ks. prałat Stanisław Waszczyński i Krzysztof Dobrecki, oraz byli harcerze i instruktorzy, m.in.; Romuald Bąk, Michał Gościniak, Anna Karbowa, Ewa Johnson, Witold Szady, Maria Zalewska, Robert Zawadziński. Zdjęcia do filmu powstawały w Koninie, Włocławku, Zduńskiej Woli i w Borach Tucholskich, gdzie prze wiele lat odbywały się letnie obozy POH. Dokument powstał w 30 rocznicę powstania POH w ramach Projektu „Polska Organizacja Harcerska. Niepokorni i niezależni” realizowanego w Programie „Patriotyzm Jutra 2015”, producentem jest Muzeum Okręgowe w Koninie, a jego reżyserem i scenarzystą: Andrzej Moś.
 
Pokaz premierowy odbędzie się w sobotę 14 listopada o godz. 16.00 w Kinie Studyjnym CENTRUM w Koninie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP3 i portal www.kulturalnykonin.pl


Fotosy robocze z planu dokumentu.
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2