Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

To już 20 Rock z Mikołajem

20 lat temu, w 1996 roku, gwiazdą pierwszego Rocka z Mikołajem była grupa Moonlight ze Szczecina. Obok nich wystąpiły konińskie zespoły: Micro, Knoblo i Ented. – Cel był jeden: pokazywanie konińskich młodych zespołów rockowych – mówi Robert Glapa, inicjator i organizator pierwszego Rocka z Mikołajem i wszystkich następnych. Założenie jest nadal aktualne – 11-12 grudnia odbędzie się kolejny Rock z Mikołajem, w czasie którego zagra pięć konińskich grup.

Moonlight był zespołem zdobywającym rozgłos. Tuż przed koncertem w Koninie ukazał się (28 października) jego pierwszy album „Kalpa Taru”. Promując go szczecinianie poprzedzali występy brytyjskiej grupy Pendragon (np. w Warszawie, Katowicach). W podsumowaniach 1996 roku grupa uzyskała m.in. nominację w kategorii „debiut roku” w plebiscycie miesięcznika „Tylko Rock”, nominację w kategorii „płyta roku” w miesięczniku „Machina” oraz wyróżnienie dla wokalistki Mai Konarskiej przyznane przez czasopismo „Brum”.

Robert Glapa: – Także na konińskim rynku muzycznym w tym czasie pojawiło się wielu utalentowanych muzyków, wokalistek. Warto ich było pokazać, zwłaszcza, że byli to ludzie mający ambicje twórcze. Koniński Dom Kultury wielu z nich patronował, tworzył warunki do prób, otaczał ich opieka instruktorską. Jednak dla każdego artysty najważniejsza jest możliwość pokazania się. To granie na estradzie motywuje, służy rozwojowi. Wymyśliłem Rocka z Mikołajem. Ten Mikołaj, przyznam, nie dawał mi spokoju, bo jak rock pogodzić z Mikołajem i wszystkimi skojarzeniami z nim związanymi. Okazało się, że zmartwienie było mało sensowne – Rock z Mikołajem przyjął się i oto za miesiąc będziemy mieli jego 20. edycję. I jakkolwiek organizacja jubileuszowej edycji najbardziej emocjonuje, to z sentymentem wracam do pierwszego Rocka z Mikołajem. Nie zachowały się nagrania z tych koncertów, ale kilka zdjęć owszem...

Na scenie w KDK pojawiła się najpierw Ania Kubiak, wokalistka, z zespołem Micro, w którym na gitarach grali Maciej i Rafał Paszkiewiczowie, na basie Karol Śrutowski, zaś Sebastian Januszkiewicz na perkusji. Energetycznie brzmiała grupa Knoblo (to spolszczone niemieckie Knoblauch, czosnek). Nazwę wymyśliła Ania Szczypiór, wokalistka. W zespole na gitarze prowadzącej grał Marcin Oliński, na gitarze basowej Mariusz Wypychowski a na perkusji Marek „Maczuga” Macudziński.
Trzecim zespołem był Ented. Grupę tworzyli: Maciej Paszkiewicz – gitara, Piotr Rogoziński – gitara basowa, Krystian Weber – klawisze, Piotr Pilarczyk – saksofon i Radosław Urbaniak – perkusja. Był jeszcze jeden zespół, który grał covery Metalica, ale jak się nazywał? Może ktoś z czytelników pamięta...

Kilkanaście lat później konińskie zespoły o prawo do prezentacji przed publicznością musiały walczyć, konfrontując swe umiejętności z innymi zespołami Wielkopolski (i nie tylko) w czasie Ligi Muzycznej, będącej integralną częścią Rocka z Mikołajem. W tym roku ligi nie będzie, ale nie zabraknie innego, stałego od kilku lat, elementu imprezy: koncertów profilaktycznych skierowanych do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Koncerty poprowadzi 11 grudnia Andrzej Piasecki, któremu towarzyszyć będzie zespół Telepathia. Muzycy wystąpią w Koninie z programem „Miasto mojego życia – anatomia tragedii po alkoholu i narkotykach”. Na koncert o godzinie 9.00 zapraszamy gimnazjalistów, o godz. 12.00 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Pierwszego dnia Rocka z Mikołajem (11 grudnia) koncerty o godzinie 18.00 rozpoczną konińskie zespoły: Seven Sages (thrash metal), Delirium (death metal) i Power Horse (heavy metal). Po nich zaprezentuje się TURBO. Tego dnia wstęp na koncerty konińskich zespołów i legendy polskiego rocka jest bezpłatny, ale obowiązują zaproszenia, które już odbierać można w kasach KDK.

Koncert drugiego dnia również rozpoczną o godzinie 18.00 konińskie grupy: Czarne Stopy (reggae ska), Second Of Life (rock alternatywny). Po nich Happysad – gwiazda wieczoru. Na ten koncert obowiązywać będą bilety w cenie 35 zł w przedsprzedaży oraz 45zł w dniu koncertu, do nabycia w kasie KDK.

Na pytanie dlaczego TURBO i Happysad, zespoły tak różne, Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK, odpowiada: - Występ konińskich pięciu zespołów jest rzeczą oczywistą – Rock z Mikołajem służy ich prezentacji i jednocześnie promocji. Zdecydowaliśmy się zaprezentować zespoły, które mogą pochwalić się własną twórczością, a nie tylko graniem coverów. Po drugie – jak przystało na jubileusz zależało nam na pokazaniu różnorodności muzyki rockowej, a także tej młodej i… dorosłej, bo ten rodzaj muzyki stanowi swego rodzaju pomost mogący łączyć pokolenia.

Piotr Pilarczyk – saksofonista i Maciej Paszkiewicz – gitarzysta z zespołu Ented

Grali utwory grupy Metalica. Kto grał?

Zespół Micro: Ania Kubiak – wokalistka, Maciej i Rafał Paszkiewiczowie - gitary, Karol Śrutowski – gitara basowa, Sebastian Januszkiewicz – perkusja

Ania Szczypiór – wokalistka zespołu Knoblo

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2