Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

XII Chopinowskie Interpretacje Młodych

W najbliższy piątek, 20 listopada, rozpocznie się w Koninie XII Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny Chopinowskie Interpretacje Młodych.

Organizatorami festiwalu są Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina i Konińska Fundacja Kultury. Szczególną rolę w jego organizacji odgrywa Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Danuta Gościńska, prowadząca klasę fortepianu w konińskiej PSM.  W tegorocznym festiwalu udział weźmie sześcioro młodych pianistów: Jan Bieniasz z Kielc, Robert Maciejowski z Tarnowa, Gabriela Sęk-Mastej z Warszawy, Bartłomiej Kokot i Andrzej Wierciński z Katowic oraz Joanna Goranku z Poznania. Ich wykonania dzieł Chopina oceniać będzie komisja artystyczna: prof. Waldemar Andrzejewski – z Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. Irena Poniatowska – związana z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Zbigniew Raubo – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach.


 W czasie XII Festiwalu z recitalem fortepianowym wystąpi Zbigniew Raubo, pianista i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, gdzie wykłada od 1993 roku. Jest laureatem IV nagrody na Konkursie im. F. Liszta w Utrechcie (1992); VI nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Busoniego w Bolzano (1991); Second Stage Prize na Konkursie Pianistycznym w Leeds (1993). W swoim repertuarze posiada ponad 30 koncertów na fortepian z orkiestrą. Występuje w Polsce i za granicą jako solista i kameralista, współpracując m.in. z Bartłomiejem Niziołem, Kwartetem Camerata i Kwartetem Śląskim. Nagrana przez Raubo płyta "Chopin Recital" (DUX) otrzymała nominację do Fryderyka '96.
Drugiego dnia festiwalu prof. Irena Poniatowska wygłosi dwa wykłady: „Chopin w poezji Polskiej” i „Tempo rubato w badaniach kardiologicznych i muzyce”.
 
Wieczorem 21 listopada, w sali balowej pałacu Bronikowskich w Żychlinie, ogłoszone zostaną wyniki festiwalu.
 
Miło nam przy tej okazji poinformować, że laureaci wcześniejszych edycji konińskich Chopinowskich Interpretacji Młodych pięknie zaprezentowali się w czasie tegorocznego XVII Międzynarodowego Konkurs Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Krzysztof Książek (nagroda z Żychlinie, 2009 r.), Szymon Nehring (wyróżnienie w 2008 i II miejsce 2013 r.), Zi Xu z Chin (I miejsce w Żychlinie w 2012 r.), studiujący w Polsce i Łukasz Krupiński znaleźli się wśród 20 pianistów trzeciego etapu konkursu. Z tej grupy do finału konkursu awansował Szymon Nehring; za swój występ otrzymał wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności. Dodajmy, że przewodniczącą jury była prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, wielokrotnie przewodnicząca konińskiemu festiwalu. Także na wcześniejszym, XVI Konkursie Chopinowskim udział wzięli uczestnicy festiwalu konińskiego: Paweł Wakarecy (wyróżnienie w Żychlinie 2009 r.) zagrał w finale konkursu, zdobywając 9. miejsce, zaś w „drużynie” polskich pianistów była Joanna Różewska, która z Żychlina wyjechała (również w 2009 r.) z Grand Prix.Szymon Nehring, II miejsce na Chopinowskich Interpretacjach Młodych w 2013 r., wyróżnienie na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie
zdjęcie: Tomasz Jurgielewicz

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2