Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Wojnarowskiego historia sekretna

Ta sekretna historia opowiada o śnie, a raczej o szeregu snów, jakie śnimy na jawie, gdy patrzymy na nasz kraj. I nigdy nie wiemy, czy to rzeczywiście nasze własne sny, czy też zostały nam podstępnie podrzucone przez tych, którzy mają władzę nad naszymi rojeniami i koszmarami – tak wydawca anonsuje najnowsza książkę Zbigniewa Wojnarowskiego „Pióra albo sekretna historia literatury polskiej.


To będzie kolejna, po „Mirażu”, książka konińskiego pisarza, wydana przez Narodowe Centrum Kultury w serii Zwrotnice Czasu. Różni je forma – w „Piórach albo sekretnej historii literatury polskiej” czytelnik znajdzie  opowiadania fantastyczne, realistyczne, alegoryczne. Różni je także zakres czasowy – „Miraż” obejmował wiek XX, nowa książka obejmuje czas od średniowiecza poprzez kolejne epoki literackie aż do lat, które nadejdą za pół wieku czy wiek.
 
I jeszcze raz wydawca: „Pióra albo sekretna historia literatury polskiej” to „Jedna długa opowieść złożona z jedenastu krótszych opowieści o poplątanych przez historię ludzkich losach. O czym może opowiadać prawdziwa sekretna historia literatury polskiej?
Nie o tym, że Rej był alkoholikiem, Wokulski miał nieślubne dzieci, a Słowacki był kochankiem Balladyny. To nie są sekrety, tylko rzekome kulisy literatury, najczęściej załgane.
Ta sekretna historia opowiada o śnie, a raczej o szeregu snów, jakie śnimy na jawie, gdy patrzymy na nasz kraj. I nigdy nie wiemy, czy to rzeczywiście nasze własne sny, czy też zostały nam podstępnie podrzucone przez tych, którzy mają władzę nad naszymi rojeniami i koszmarami – czyli przez autorów starych książek i przez ich bohaterów”.
 
Autor dodaje: „Nie jest to esej literacki, ale beletrystyka, fabularna fikcja, acz osadzona w udokumentowanych warunkach historycznych – opowiadania mają za tło szeroko rozumianą literaturę polską – czyli pisarzy, bohaterów, a także czytelników. Zazwyczaj są pisane jako historie sensacyjne, kryminalne. Dzieją się w historycznych realiach, ale losy znanych nam osób czasem są takie jak na kartach historii lub literatury, a czasem pokazują odmienne i zaskakujące oblicza. W każdym razie każdy znajdzie tam jakichś swoich literackich znajomych”.
 
„Pióra albo sekretna historia literatury polskiej” Zbigniewa Wojnarowskiego ukaże się, jak zapowiada Narodowe Centrum Kultury, w grudniu.
 
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2