Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Siudmak niemożliwy do wyobrażenia

Tego artystę fascynuje Wszechświat, jego porządek, harmonia, rządzące nim prawa. Florencję, jej zagospodarowanie przestrzenne i architekturę uznaje za jego ideał, w którym uwzględniono wszystkie te szczegóły i wyrażono do niego szacunek. Wojciech Siudmak, malarz, rysownik, rzeźbiarz światowego formatu, urodzony w Wieluniu obywatel Francji gościł ze swoimi pracami w Młodzieżowym Domu Kultury.

Wernisaż „Siudmak. Fantastyczne światy” jest częścią większego, światowego projektu pokoju zatytułowanego „Wieczna Miłość”/Podróże pod Diunie. Artysta jest uznawany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego surrealizm z naturalizmem, reprezentowanym między innymi przez Salvadora Dali. W pracach malarskich po mistrzowsku zagospodarowuje przestrzeń, dając jej złudzenie trójwymiarowości. Mimo tej wirtuozerii, stając przed takim zadaniem, odczuwa dylemat, niepokój. „Kiedy zaczynam myśleć o wielkich przestrzeniach, czuję przerażenie, ponieważ wyobrażam sobie coś, co jest niemożliwe do wyobrażenia. To przeraża mnie do bólu” (Tom Kultury nr 11/28/06/2007). Mimo własnego przerażenia, Wojciech Siudmak ogarnia przestrzeń, używając do tego różnych technik plastycznych, z nadspodziewanym artystycznym rezultatów. Jego prace są przepełnione wyobraźnią, symboliką, sennymi marzeniami, bo tylko one, jak mówi mogą przekroczyć bariery, których nie da się pokonać.

Wystawa malarstwa została otwarta w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury przez dyrektor tej instytucji, Lucynę Lenard-Woźniak, która omówiła kilka innych projektów, z których słynie Wojciech Siudmak. Dwa z nich były również częścią tej ekspozycji. W hallu znalazła się miniatura rzeźby artysty zatytułowana „Wieczna Miłość”, którą zainstalowano 11 sierpnia 2013 roku, tuż przed 74 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jak powiedziała dyrektor tej instytucji, miejsce urodzenia artysty, uczyniło z tej lokalizacji wiarygodny symbol wołania o pokój. To właśnie tutaj, nastąpiły bestialskie naloty Luftwaffe na polską ludność cywilną. Ojczyzną artysty jest również Francja, gdzie tworzy od lat. – Wielu przyjaciół artysty zginęło podczas ostatnich wydarzeń w tym kraju – powiedziała Lenard-Woźniak. – Otwieramy tę wystawę w kontekście niedawnych wydarzeń we Francji, w czasie niepokoju na świecie, któremu nigdy bardziej nie był potrzebny pokój. Rzeźba Wojciecha Siudmaka, w Wieluniu została odlana z brązu, ma 4 i pół metra wysokości, jest osadzona na granitowym cokole. Jej miniaturowa kopia, oglądana w hallu MDKu, została umieszczona na obrotowej konstrukcji i podświetlona. Częścią ekspozycji w MDKu były też informacje o samym projekcie. Wszechstronnego artystę, o którym Federico Fellini powiedział: „Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia” – dał się poznać zwiedzającym tę wystawę jako wyśmienity, precyzyjny, ale i intuicyjny rysownik. Jego rysunki na papierze, w tym szkice stworzone do słynnych „Kronik Diuny” Franka Herberta oraz grafiki, zostały wyeksponowane na piętrze (w sumie kilkadziesiąt różnorodnych technicznie prac artysty).

Dodajmy, że rzeźba „Wieczna Miłość”, która została wpisana w część rozrastającego się Światowego Projektu Pokoju została stworzona w 1980 roku. Stanowi ona artystyczne i głęboko humanistyczne zobowiązanie autora wobec ofiar wojen na świecie, niszczących wiarę w porządek, ład, tolerancję i piękno. W część tej misji wpisała się również wystawa zrealizowana w Młodzieżowym Domu Kultury, otwarta 19 listopada br. – nadal dostępna dla zwiedzających.


Fot. Zdzisław Siwik
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2