Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Andrzej Wierciński laureatem

Andrzej Wierciński został laureatem XII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych. – Aż sami byliśmy zdumieni, że tak jednomyślnie ocenialiśmy uczestników festiwalu – powiedział prof. Waldemar Andrzejewski, przewodniczący jury.


Do udziału w XII Chopinowskich Interpretacjach Młodych (20-21 listopada) organizatorzy zaprosili sześcioro pianistów, najmłodsi mieli po 14 lat, najstarszy 20. – Już samo zaproszenie na festiwal jest dla was dużym osiągnieciem, zwłaszcza, że organizatorzy zapraszają pianistów, którzy już mogą pochwalić się osiągnięciami – zwracał uwagę prof. Andrzejewski. – Życzę wam, byście tak jak co najmniej połowa z dotychczasowych uczestników konińsko-żychlińskiego festiwalu, odnosili sukcesy na innych polskich i zagranicznych scenach i festiwalach.
Przez Chopinowskie Interpretacje Młodych przewinęło się dotychczas prawie 70 pianistów, przypomniała Danuta Gościńska, dyrektor artystyczna festiwalu: – Późniejsi uczestnicy warszawskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w swoich biogramach zaznaczali, że grali w Koninie, tu laury zdobywali. To oznacza, że jesteśmy rozpoznawalni, zauważani.


Pianistów oceniało jury, w którym zasiadali: Waldemar Andrzejewski z Poznania, przed laty rektor poznańskiej Akademii Muzycznej, później kierownik jej Katedry Fortepianu, nadal trudniący się pracą pedagogiczną, prof. Irena Poniatowska – związana z Instytutem Muzykologii UW, przewodnicząca Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Zbigniew Raubo – laureat Konkursu im. F. Busoniego w Bolzano i im. F. Liszta w Utrechcie, profesor sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Po dwudniowych przesłuchaniach, w czasie których każdy z uczestników musiał wykonać minimum pięć różnych utworów Chopina, jury przyznało:
- dwa równorzędne wyróżnienia dla Jana Bieniasza – ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Artura Jaronia oraz dla Roberta Maciejowskiego – ucznia V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Paderewskiego w Tarnowie, w klasie prof. Mirosława Herbowskiego
- III miejsca ex aequo dla Gabrieli Sęk-Mastej – uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, kształcącej się pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just oraz dla Bartłomieja Kokota – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Beaty Bilińskiej
- I miejsce Joannie Goranko – najmłodszej uczestniczce XII Festiwalu, uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, w klasie fortepianu dr hab. Joanny Marcinkowskiej
- Grand Prix Andrzejowi Wiercińskiemu – studentowi I roku Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały; laureat grał w dwóch etapach tegorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Z całą pewnością laureat przerastał umiejętnościami i dojrzałością interpretacyjną pozostałych uczestników XII Chopinowskich Interpretacji Młodych. Potwierdził to podczas koncertu w Żychlinie, z dużą swobodą, można powiedzieć – salonowo – wykonując Nokturn H-dur op. 9 nr 3, pełne emocji dwie etiudy: As-dur op. 10 nr 10 i a-moll op. 25 nr 11 wreszcie, na bis, brawurowo Scherzo b-moll op.31. To już jest Pianista. Ale i pozostali błysnęli podczas koncertu „Chopin w blasku świec”, zorganizowanym w sali balowej pałacu Bronikowskich w Żychlinie, gdzie – przypomnijmy – Chopin w roku 1829 bawił na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Kurnatowskiego. Przykładowo Gabriela Sęk-Mastej pięknie, z ogromnym wyczuciem wykonała Berceuse Des-dur op. 57, młodszy od niej Bartłomiej Kokot błyszczał w Nokturnie Des-dur op. 27 nr 2 zaś Joanna Goranko z iście młodzieńczą niecierpliwością, wręcz krotochwilnością goniła się z Walcem As-dur op.42. To o takich jak oni artystach mówił prof. Andrzejewski, zwracając się do organizatorów festiwalu: – Chopin nie potrzebuje już, w zasadzie, promocji swojej twórczości, ale muzyka, muzycy – tak!


XII Chopinowskim Interpretacjom Młodych towarzyszyły dwa wydarzenia. Pierwsze to koncert w wykonaniu Zbigniewa Raubo. Piękny recital, w czasie którego pianista z jednej strony dochował wierności Chopinowi, z drugiej – nadał własną jego dziełom własnej barwy. I był przy tym przekonujący. Drugim wydarzeniem były wykłady prof. Ireny Poniatowskiej: „Chopin w poezji polskiej” i „Tempo rubato w badaniach kardiologicznych i muzyce”. Wiedza, inteligencja, mądrość, erudycja, ciepło, spokój… Mamy nadzieję, że pani profesor jeszcze do Konina przyjedzie.


Fot. Zdzisław Siwik

Organizatorami XII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Koninie Konińska Fundacja Kultury i Towarzystwo im. F. Chopina Koło w Żychlinie k. Konina, partnerowali im: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Koniński Dom Kultury, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Finansowo wsparło ich kilka firm prywatnych oraz samorządy wielkopolski, powiatu konińskiego, Konina, Grodźca, Starego Miasta, Kleczewa, Rychwała i Kazimierza Biskupiego.


 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2