Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Debiuty z młodzieżą

Od kilku lat w Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY uczestniczy młodzież, do której adresowany jest program projekcji dopołudniowych. W jubileuszowym wydaniu tego wydarzenia również nie zabrakło propozycji filmowych, które oglądali młodzi ludzie z konińskich szkół ponadgimnazjalnych. Niektórzy z nich zapoznali się nie tylko z twórczością reżyserów-debiutantów, obejrzeli także produkcje dokumentalne stworzone w Amatorskim Klubie Filmowym MUZA  z Konińskiego Domu Kultury.

W repertuarze pokazów dla młodzieży znalazł się fabularyzowany dokument Mirosława Krzyszkowskiego, autora książek historycznych, poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Polski patriota, harcerz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, uczestnik Kampanii Wrześniowej, żołnierz Tajnej Armii Polskiej, na prośbę generała Grota-Roweckiego, znalazł się w KL Auschwitz, budując wśród więźniów struktury konspiracyjne, przekazał wiele cennych informacji o nazistowskich praktykach do dowództwa Armii Krajowej. W 1946 roku jako żołnierz Armii Andersa wrócił z Włoch, by przekazywać na Zachód meldunki na temat sowieckich praktyk w kraju. Ujęty wraz z 7 współpracownikami przez Urząd Bezpieczeństwa, został poddany fałszywemu procesowi i skazany na karę śmierci. W filmie debiutującego reżysera rozmówcami są między innymi syn rotmistrza – Andrzej Pilecki oraz jego wnukowie i prawnukowie. Postać Witolda Pileckiego, którego miejsce pochówku do dziś owiane jest tajemnicą komunistycznych władz powojennej Polski, zagrał Marcin Kwaśny. Po filmie, z którym krytyka nie obeszła się najlepiej, rozległy się brawa.

Młodzież obejrzała również: „Żyć nie umierać” Macieja Migasa, „Disco polo” Macieja Bochniaka oraz produkcje zrealizowane przez Koniński Dom Kultury, Amatorski Klub Filmowy MUZA i Camfilm. Na ostatnich pokazach została grupa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, w której właśnie nabiera rozpędu Kościuszko TV – nowe medium szkolne, które będzie wydawać audycje telewizyjne i programy, tworzone przez uczniów tej placówki. Obejrzeli oni między innymi dokument w reżyserii Marka Deręgowskiego, zatytułowany po prostu „Debiuty”. Dźwiękowiec związany z konińskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi debiutował właśnie filmem o najstarszym w mieście przeglądzie filmów. Wśród jego rozmówców znaleźli się Andrzej Moś i Leszek Czajor – pomysłodawcy i twórcy wydarzenia, oraz reżyserzy, aktorzy i wierni widzowie DEBIUTÓW, którzy udzielili autorowi wywiadów na temat historii i kondycji polskiego kina, etc.

Kolejną propozycją był też dokument zrealizowany przez KDK i Camfilm Katarzyny Kubackiej, szefowej repertuaru Kina Studyjnego CENTRUM i Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY!. Został on zrealizowany z okazji 100-lecia kina na świecie. Pierwszą sekwencję stanowi legendarny obraz braci Lumiere „Wjazd pociągu na stację” (1895), drugą… fragment debiutu reżyserskiego Michała Kwiecińskiego, który nakręcił swój pierwszy film fabularny w Koninie. Co ciekawe, główny bohater jego komedii (Bartosz Opania)… wjeżdża pociągiem na konińską stację, mówiąc: „Ależ tu pięknie!”. Taki też tytuł nosi ów dokument – „Ależ tu pięknie! Czyli 100 lat kina w Koninie”, będący spacerem ulicami 12-tysięcznego wówczas miasta, w którym istniały aż trzy kina: MODERNE, ŁUNA i Kino Teatr POLONIA, przemianowane po II wojnie na znane koninianom Kino GÓRNIK. W tej pracy wypowiadają się historycy, kinooperatorzy i mieszkańcy, których młodzi ludzie nakłonili do wspomnień… Choćby o zapomnianym już przez wszystkich Kinie ENERGETYK, funkcjonującym w starej strażnicy przy ul. Dworcowej.

Jako ostatni został pokazany najnowszy film AKF MUZA, zrealizowany przez uczestników zajęć filmowych Andrzeja Mosia (premiera: Kino Studyjne CENTRUM, 4 października br.). Dokument młodych realizatorów opowiada historię Zakładów Odzieżowych KONWART, które w latach 70/80 przeżywały swą świetność, podupadły i zostały zamknięte – w czasie transformacji ustrojowej. Autorzy przybliżyli w nim widzom historię tego przedsiębiorstwa, przeprowadzając wywiady z byłymi pracownikami i ekspertami.

Po zakończeniu bloku projekcji, na pytania młodych dziennikarzy z kiełkującej Kościuszko TV, odpowiadał jeszcze szef programowy 25. PPFF DEBIUTY – Andrzej Moś. Materiał został zarejestrowany kamerą cyfrową. Niecierpliwie czekamy na montaż i efekty ich pracy. Wywiad przeprowadzili Zuzanna Kałużna, Aleksander Majewski i Paulina Cegielska, uczniowie klasy I B z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie.

W pokazach adresowanych do młodzieży wzięli również udział uczniowie: II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego, Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica oraz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego, wraz ze swymi nauczycielkami wiedzy o kulturze. Seanse dopołudniowe odbywały się od 25-27 listopada br. Młodzież mogła uczestniczyć również we wszystkich innych projekcjach odbywających się w ramach Przeglądu DEBIUTY.


Fot. Zdzisław Siwik
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2