Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Galeria GIOTTO pełnoletnia

W kąciku Galerii Pięknego Przedmiotu GIOTTO skrywał się błękitno-granatowy anioł, strzegący przed lękiem, dodający animuszu, posrebrzony nitkami niebiańskiej poświaty. To dobra wróżba dla rodzinnej instytucji, która 26 listopada br. obchodziła 18 rocznicę swego istnienia. Pięknych przedmiotów, obrazów, biżuterii, naczyń, figurek, rzeźb – mimo niewielkiej przestrzeni, mieści w sobie bez liku. Tym razem wzbogaciły ją prace Elżbiety Barszcz – malarki zakochanej w kolorze i fakturze. Zaprezentowała ona swoje prace w galerii bohaterów wieczoru: Miry, Giotto i Christo Dimitrowów, którzy wytrwałymi działaniami doprowadzili to miejsce do pełnoletności.

W grudniu ubiegłego roku Galeria GIOTTO gościła poznańskiego artystę malarza, Stanisława A. Marcińca. Chociaż wernisaże nie odbywają się regularnie, ani nawet często, zwiedzających nigdy tu nie brakuje. Miejsce jest urocze, otwarte i jak widać – niezapomniane. Właściciele tej prywatnej galerii zorganizowali ponad 60 różnych wystaw – z dziedziny malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii, ceramiki, witrażu, wikliny, biżuterii, meblarstwa artystycznego. Galeria prezentuje dokonania twórców konińskich oraz pochodzących z naszego miasta i regionu. Zdarzają się również artyści z odleglejszych zakątków kraju, a nawet z zagranicy. Ich prace stanowią program wystaw czasowych, zawsze – można oglądać tu dzieła gospodarzy: Miry i Giotta Dimitrowów, którzy przez lata twórczej obecności w Koninie stali się nierozerwalną częścią jego kulturalnego pejzażu.

Rysunki Miry Dimitrowej zostały opublikowane w dwóch albumach: „Fascynacje, czyli moje konińskie obrazki” i „O Koninie piórkiem i tuszem”. Ekspresyjne wizerunki Konina stanowią 60 odrębnych prac, które stworzyła artystka, zdobiąca również porcelanę. Giotto Dimitrow, znakomity rzeźbiarz, jest autorem cyklu zatytułowanego „Macedońscy święci”, prezentowanego jakiś czas temu w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień”. Jego prace można napotkać w różnych punktach miasta. Jest on między innymi twórcą statuetki „Złotego Konia”, wręczanej przedsiębiorcom, artystom, animatorom i mecenasom kultury przez samorząd Konina, tablicy pamiątkowej Fryderyka Chopina w Żychlinie, dr Andrzeja Ziajki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Pochodzący z Macedonii artysta, człowiek o wielkiej sile ducha i wrażliwości, od ponad 40 lat sercem związany jest z Koninem. W działaniach artystycznych, organizacyjnych wspiera ich oboje syn, Christo – autor oprawy graficznej i dokumentacji fotograficznej wystaw. Galeria GIOTTO, laureatka nagrody „Złotego Konia” z 2001 roku, angażuje się również w działania organizowane przez instytucje kultury.

Podczas spotkania 26 listopada z okazji jej jubileuszu, list gratulacyjny od prezydenta Konina Józefa Nowickiego przekazał jego zastępca, Sławomir Lorek, wręczając Mirze Dimitrowej wiklinowy koszyczek z kwiatami. Podobną kompozycję otrzymała od niego Elżbieta Barszcz, artystka, której wernisaż uświetniał 18-lecie Galerii GIOTTO. Obie panie znają się od zarania, to jest od czasów, gdy Ela Barszcz była uczennicą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kole. Tam właśnie spotkało je trudne dla obu stron doświadczenie: zajęcia z liternictwa. Z tego żartu można domniemywać, że malarka prezentująca tego dnia swe obrazy, nie miała zapału do tej dziedziny sztuki. Wszystko jednak skończyło się dobrze, bo obie panie wystąpiły obok siebie w zupełnie innych rolach, pogodzone z trudniejszą przeszłością. Czy to dlatego, że autorka tej wystawy urodziła się w niedzielę, a do tego w czepku?

Ela Barszcz, na co dzień dyrektor Centrum Kultury i Sztuki, jest zafascynowana kolorem. Ta sztuka kładzie ją na kolana, co podkreślała choćby otwierając wernisaż Jana Sznajdra w podległej „Wieży Ciśnień”. Intensywność, nasycenie kolorem nie jest w jej malarstwie drapieżne. Przeciwnie, pobudza do życia, sprawiając, że krew krąży szybciej. Obraz zamiast mocnej gorącej kawy? Bardzo możliwe rozwiązanie.

Cykl prac artystki zaprezentowany w Galerii Pięknego Przedmiotu GIOTTO nosi tytuł „Szkice”. Narodził się z fascynacji Opactwem Cystersów w Sulejowie i stanowi kolekcję 30 obrazów. Jak zapowiadała autorka, w całości zostaną one pokazane w Ostrowie Wielkopolskim, w przyszłym roku. W konińskiej galerii wyeksponowane zostały tylko wybrane prace. Wśród nich anioły, za którymi chętnie podąża. Jej prace są nieprzedstawiające, za to urzekające – radością życia i ciekawością świata. Elżbieta Barszcz jest w nich nie tylko twórcza i czerpiąca z natury. Jest także oddana szczegółom, które wydobywa z pietyzmem, posługując się choćby szpachlą. Poza malarstwem, zajmuje ją ilustracja książkowa, film etnograficzny, kultura ludowa oraz projekty społeczno-kulturalne. Jej liczne prace, w tym anioły, znajdują się w prywatnych domach i kolekcjach.


Fot. Zdzisław Siwik
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2