Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Zwycięski debiut: „Król życia”

Wieczorem, 28 listopada br. zakończył się jubileuszowy, 25. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie. W jego repertuarze znalazły się pokazy specjalne, spotkania z twórcami oraz debiuty reżyserskie minionego roku, które oceniali widzowie. Laureatem Nagrody Publiczności w 2015 roku został jednogłośnie film w reżyserii Jerzego Zielińskiego – „Król życia”.

Jerzy Zieliński jest uznanym w kraju i zagranicą operatorem. Jego debiut reżyserski nastąpił dość późno – świeżo upieczony reżyser ma bowiem 65 lat. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1975), członkiem The American Society of Cinematographers, od lat 80 pracuje poza granicami kraju. Zieliński jest również pedagogiem, w 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki filmowej. Jest autorem zdjęć do kilkunastu wybitnych obrazów, między innymi „Placu Waszyngtona”, „Ucieczki z kina Wolność”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Limuzyny Deimler-Benz” czy „Arii dla atlety”. „Król życia” z udziałem Roberta Więckiewicza, Bartłomieja Topy i Magdaleny Popławskiej jest jego debiutem fabularnym w dziedzinie reżyserii.W programie 25. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie znalazło się 9 debiutanckich produkcji: „Żyć nie umierać” w reżyserii Macieja Migasa, „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego, „Pilecki” Mirosława Krzyszkowskiego, „Disco polo” Macieja Bochniaka, „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, „Mur” Dariusza Glazera, „Intruz” Magnusa van Horna i „Noc Walpurgii” wyreżyserowana przez Marcina Bortkiewicza. Wśród tych propozycji, na które mogli głosować widzowie, znalazł się także „Król życia”. Kino Studyjne CENTRUM, gdzie odbywały się wszystkie projekcje, wyświetliło jeszcze dwa pokazy specjalne: „Karbalę” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza i dokument muzyczno-biograficzny o Czesławie Niemenie zatytułowany „Sen o Warszawie”. Był to ostatni obraz zaprezentowany podczas filmowego wydarzenia, uczestniczył w nim reżyser – Krzysztof Magowski, który po filmie rozmawiał z konińską publicznością.

Widzowie Kina Studyjnego CENTRUM spotkali się również z aktorem, Bartłomiejem Topą i reżyserem, Grzegorzem Jaroszukiem. 25. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY uświetnił koncert muzyki filmowej pod dyrekcją Szymona Piotrowskiego. Towarzyszyła im również retrospektywna, przekrojowa wystawa fotografii dokumentująca ich historię. 

Dodajmy, że najstarsze w mieście wydarzenie filmowe poświęcone reżyserom debiutantom i ich filmom trwało w mieście od 24-28 listopada br.
 

Szerzej na temat DEBIUTÓW i jubileuszowego wydania już w poniedziałek, w relacjach dziennikarskich i fotograficznych. W naszych serwisach obejrzycie również Państwo dokument w reżyserii Marka Deręgowskiego zatytułowany „Debiuty” oraz wywiady z Bartłomiejem Topą, Grzegorzem Jaroszukiem i Krzysztofem Magowskim, zrealizowane przez uczestników Amatorskiego Klubu Filmowego MUZA z Konińskiego Domu Kultury.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2