Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Magia tradycji w „Górniczej”, czyli słuchajmy swoich babć

Szkolne Kongresy Kultury weszły już na stałe do kalendarza przedsięwzięć kulturalnych Zespołu Szkół Górniczych i Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie. Ponieważ przedświąteczny kongres „Magia tradycji” (18 grudnia) to już druga impreza z tego cyklu w tym roku, to okazało się, że po czterech latach dyrekcja, nauczyciele i uczniowie „Górniczej” mogą się pochwalić małym jubileuszem pięciolecia.

A rzeczywiście jest czym się chwalić, bo rzecz to rzadko spotykana, aby w średniej szkole, bądź co bądź zawodowej, z taką troską podchodzono do spraw współczesnej kultury w wymiarze ogólnopolskim i lokalnym, konińskim, traktując to jako integralną część programu edukacyjnego.
V Szkolny Kongres Kultury „Magia tradycji” nie był zwykłym szkolnym „eventem”, tylko formalnie i kalendarzowo związanym z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Ambicją organizatorów było podjęcie próby wyjścia poza schematy i spojrzenie na te wyjątkowe, magiczne, polskie święta poprzez pryzmat tradycji.
Wprowadzeniem do dyskusji był film „Jaka jesteś tradycjo”, zrealizowany przez uczniów oraz krótka prelekcja  kulturoznawcy, Marcina Olejniczaka „Tradycja a tożsamość młodzieży”, który określił podstawowe definicje i znaczenia ( socjologiczne i potoczne ) pojęcia „tradycja”.
Uczestnikami dyskusji, prowadzonej przez polonistkę Wiolettę Poturałę, byli:  reżyser i scenarzysta filmowy Krzysztof Zanussi (już drugi raz gość specjalny Szkolnego Kongresu Kultury), aktorskie małżeństwo Halina Rowicka i Krzysztof Kalczyński, dokumentalista Andrzej Moś i Elżbieta Lasocka, która jako szefowa warszawskiej Fundacji „Żyj z pasją” była też współorganizatorką V Szkolnego Kongresu Kultury.
W dyskusji odwoływano się przede wszystkim do naszej rodzinnej pamięci, do tradycji i wartości przekazywanych w domach z pokolenia na pokolenie, wyrażając zaniepokojenie postępującą komercjalizacją świąt.
Według Krzysztofa Zanussiego dwa dominujące sposoby rozumienia kultury: amerykański, modernistyczny („budujmy wszystko na nowo”) i europejski  (tzw. multi kulti, a tak naprawdę marginalizacja naszych rodzimych tradycji) w ostatnich latach przeżywają swój wyraźny kryzys. Zanussi, jako twórca, filozof, erudyta swobodnie poruszający się we współczesnym świecie, zaapelował do młodego pokolenia: „słuchajcie swoich babć!!!”, bo od nich więcej dowiecie się o naszych korzeniach i podstawowych wartościach, niż od przemądrzałych, współczesnych kulturoznawców. Zaapelował też, aby w najbliższych dniach nie zapomnieć o duchowym charakterze Świat Bożego Narodzenia.
Wigilijny nastrój wywołali Halina Rowicka i Krzysztof Kalczyński, którzy wspominali świąteczne spotkania artystów w dworze Wojciecha Siemiona w Petrykozach, który nie tylko  kultywował polskie zwyczaje, ale też stworzył tam prywatną Galerię Sztuki Ludowej.
Artystycznym dopełnieniem V Kongresu Kultury było widowisko poetycko-muzyczne, przygotowane przez uczniów pod kierownictwem Kamili Pacześnej i Beaty Wlazło, mocno zabrzmiały kolędy zagrane przez szkolną orkiestrę dętą pod batutą Marcina Pawlika a całość z elegancją i kulturą prowadzili Monika Mikitin i Jakub Osowicz, absolwenci Zespołu Szkół Górniczych i Energetycznych.
Szkolne Kongresy Kultury to owoc pasji i zaangażowania Barbary Bober, polonistki, która swoim pomysłem zaraziła dyrektora Janusza Kamińskiego i liczne grono nauczycieli, którzy co roku w ten projekt się  angażują. A że to już V Kongres, można dokonać małego podsumowania i stwierdzić, że impreza się sprawdziła, weszła na stałe do kalendarza i tworzy nową szkolną  tradycję. Taki poszerzony sposób patrzenia na edukację daje nadzieję instytucjom kultury na przyciągnięcie młodych i świadomych odbiorów. Dlatego V Kongres Kultury Szkolnej był doskonałą okazją, żeby Koniński Dom Kultury mógł podziękować Barbarze Bober za długoletnią i owocną współpracę przy promocji „Debiutów” w środowisku szkolnym (Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” odbył się  właśnie po raz 25.).  To dowód na to, że tradycja i konsekwencja są potrzebne i w szkołach i w domach kultury. 

 
Fot. Karol Niemczynowicz


  
     

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2