Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Nowatorskie brzmienie w bazylice mniejszej

Trzy razy dziennie w bazylice mniejszej Sanktuarium Maryjnego w Licheniu koncertować będą organiści na największym instrumencie w kraju. Sezon organowy zainaugurował koncertem 15 czerwca Jakub Stefek, student Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Koncerty organowe będą odbywać się będą trzy razy dziennie - o godzinach 11.00, 14.00 i 20.00. Każdy z nich będzie trwał około 30 minut – poinformował Robert Adamczyk z Biura Prasowego Sanktuarium. - Grać będą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którzy już od kilku lat przyjeżdżają do Lichenia, aby szlifując swoje manualne umiejętności sprawiać przyjemność pielgrzymom.

- Przy okazji mszy świętej ludzie słyszą tylko organy wykorzystywane jako akompaniament liturgiczny, natomiast rzadko słyszą je, kiedy są wykonywane na nich różne utwory. Dlatego w wakacje przyjeżdżają tu studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy codziennie dają półgodzinne recitale – powiedział Jakub Stefek, student Akademii Muzycznej w Warszawie, który jako pierwszy w tym roku koncertował na licheńskich organach.

Wśród utworów, które można było usłyszeć, były znane kompozycje, jak chociażby „Ave Maria” czy „Toccata i fuga d-moll” Jana Sebastiana Bacha. Były też utwory polskich kompozytorów: - Ja gram trochę utworów polskiego kompozytowa Mariana Sawy czy starych tańców polskich. Również trochę francuskiej muzyki symfonicznej i różne utwory z popularnej literatury muzycznej – deklarował młody organista. Wszystko wskazuje, że inni wykonawcy utrzymają przez cały letni okres pielgrzymkowy repertuar przyjazny wszystkim pielgrzymom i gościom sanktuarium.

Budowa organów trwała cztery lata – poinformowało Biuro Prasowe Sanktuarium. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński, były rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Instrument, składający się z pięciu części, od podstaw wykonała firma „Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Całe organy mają 157 głosów i a w ich skład wchodzi 12.323 piszczałki. Instrument główny, znajdujący się na chórze nad wejściem do świątyni, waży około 50 ton. Największa z piszczałek mierzy niemalże 10 metrów. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii.
Bez wątpienia licheńskie organy to największy tego typu instrument w kraju. A czy najlepszy? Robert Adamczyk: - Organy, przed oddaniem do użytku, zostały poddane ocenie specjalistów. W tym celu powołana została komisja złożona z organistów, dyrygentów, organmistrzów i księży muzykologów z Polski, Niemiec i Włoch. Znawcy organowego brzmienia przyznali, że licheński projekt jest brzmieniowo bardzo nowatorski. Wielką niewiadomą było, jak zachowa się w akustyce bazyliki. Komisja przyznała, że mimo kilkunastosekundowego pogłosu instrument brzmi bardzo czytelnie.

Na podstawie materiałów Biura Prasowego Sanktuarium w Licheniu opracował: Andrzej Duszafoto: Archiwum Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2