Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Festiwal Sztuki Ludowej na bulwarach

Siedem zespołów z różnych stron Europy, 240 wykonawców – 23 sierpnia na Bulwarze Nadwarciańskim zaprezentują się zespoły uczestniczące w VI Festiwalu Sztuki Ludowej. Tegoroczny Festiwal przebiega pod hasłem: rosyjskie wesele.

Festiwal jest kluczowym projektem Towarzystwa Poligrodzianie, związanym z Politechniką Poznańską. Organizatorzy piszą o sobie: ... to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej /np. pokazy mody/.
W ciągu tygodnia, od 22 do 26 sierpnia, mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć będą w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z siedmiu krajów Europy. Punktem kulminacyjnym Festiwalu (25 sierpnia) będzie rekonstrukcja autentycznego wesela, przy udziale prawdziwej Pary Młodej; w tym roku są to studenci Politechniki Poznańskiej - Marta Grudziak i Radosław Korzec. Po obrzędzie zaślubin w kościele Para Młoda, zaproszeni goście weselni i wszyscy obecni podczas uroczystości mieszkańcy Poznania a także goście z regionu, wezmą udział w widowisku w tym roku mającym przebiegać w obrządku rosyjskim. Za oprawę artystyczną odpowiada zespół ludowy “Rossichy”, który również wystąpi na Bulwarze Nadwarciańskim 23 sierpnia. Początek imprezy w Koninie o godzinie 19.00.

- Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał Diploma of Excellence; European Folk Culture Organisation – poinformowała Marzenna Biegała-Howorska z Towarzystwa Poligrodzianie. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronuje mu także UNESCO, co świadczy o randze organizowanego wydarzenia. W Koninie organizatorów wspiera samorząd miasta, KDK i kulturalnykonin.pl

Na Bulwarze Nadwarciańskim podziwiać będzie można:
- zespół ludowy “Gramnitsy” z Białorusi. To studencki zespół ludowy założony w 1994 przez Wydział Sztuki Ludowej na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki. Zespól składa się z kapeli (skrzypce, flet, rura, akordeon, białoruskie cymbały, gitary) , śpiewaków i tancerzy. “Gramnitsy” grają i śpiewają tradycyjną białoruską muzykę oraz we współczesnej aranżacji, ale główną osobliwością zespołu jest białoruski tradycyjny sposób wykonania. „Gramnitsy” (na zdjęciu poniżej) występowali w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji, Niemcach, Polsce, Ukrainie i Rosji.

- zespół ludowy „Zharava” z Bułgarii; dziecięco-młodzieżowy zespół ludowy (na zdjęciu poniżej) założony w październiku 1999 roku. W ciągu 10 lat swojego istnienia zespół zdobył bogate doświadczenie i dobrą sławą. Na repertuar składają pieśni i tańce z różnych regonów Bułgarii. „Zharava” jest laureatem wielu narodowych i międzynarodowych festiwali. Chór wygrał pięć pierwszych nagród oraz osiem Grand prix. Zespół występował we Francji, Grecji, Turcji i Rosji oraz często pojawia się w telewizji Bułgarskiej.- dziecięcy zespól ludowy ”Javornicek” z Brna (Czechy) działa od 1958 roku. Zespól głownie zajmuję się kulturą regionu Walachia, częściowo Brno i Horacko. Zespół składa się z czterech różnych grup tanecznych podzielonych zgodnie z wiekiem uczestników od 4 do 18 lat. “Javornicek” jest jednym z największych zespołów ludowych w Czechach, który reprezentuje kraj na setkach festiwali i koncertów w całym świecie.- Şişli Municipality Tuana Folk and Art Club z Turcji; działa od 2002 roku w stolicy Turcji, Ankarze. Składa się z 80 tancerzy. Zespół ma w swoim programie tańce ludowe o autentycznym i stylizowanym wyglądzie. Tancerze ćwiczą tance ludowe, tance współczesne, przechodzą kursy z techniki tańca i rytmu. Zespól Tuana (na zdjęciu niżej) jest bardzo popularny w Turcji i odwiedził ze swoim programem koncertowym wszystkie części kraju.- zespół z Irlandii (zdjęcie poniżej)jest dość nietypowy - założona w 1971 roku niezarobkowa państwowa organizacja skierowana do promocji irlandzkiej kultury w kraju i za granicą. Od czasów swojego powstania zapewniła szkolenia dla więcej niż 5000 tancerzy i organizowała ponad 250 międzynarodowych festiwali, reprezentując Irlandię w 28 krajach.- Orkiestrę Dętą z Noyal-Muzillac (Francja) - jest jedną z wizytówek kulturalnych swojego regionu. Początki zespołu sięgają jeszcze czasów II wojny światowej, kiedy to uświetniał swoimi występami lokalne święta i uroczystości. Jako datę założenia uznaje się rok 1948, w którym to pojawia się pierwsza publikacja o orkiestrze z Noyal-Muzillac w Dzienniku Urzędowym. Od samego początku swojego istnienia zespół przyciąga do siebie młodzież, która dzięki grze na instrumentach nie tylko rozwija swoje umiejętności muzyczne, ale również rozbudza wrażliwość na sztukę. Orkiestra Dęta z Noyal-Muzillac (na zdjęciu poniżej), prowadzona przez Gabriela de Carvalho, może poszczycić się uznaniem i wieloma nagrodami dla swojego zespołu.- zespół ludowy “Rossichy” z Kaliningradu (Rosja) wyróżnia niepowtarzalny sposób wykonania, wiedza, zrozumienie muzyki oraz pieśni ludowej. Unikalne programy teatralne dają widzowi możliwość zapoznania się z rosyjskimi świętami, obrzędami i tradycjami. Zespół ludowy “Rossichy” jest laureatem krajowych i międzynarodowych festiwali. W 2000 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą regionalną „Priznanie” w zakresie muzyki.
 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2