Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

„Mówią ludzie roku 1863”

,,Nikczemny rząd najezdniczy rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary, postanowił zadać jej cios stanowczy – porywać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie…” – to fragment Manifestu powstańczego ze stycznia 1863 r., Komitetu Centralnego, działającego jako tymczasowy Rząd Narodowy, wzywającej Polaków do walki o wolność, równość i niepodległość.

Manifest powstańczy Komitetu Centralnego to jeden z eksponatów wystawy „Mówią ludzie roku 1863” poświęconej powstaniu styczniowemu, którą od kilku dni można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. Twórcy wystawy przybliżają powstanie styczniowe poprzez sylwetki osób, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w zmaganiach powstańczych.
– Bohaterami wystawy jest 13 postaci. Historie ludzi z 1863 roku przedstawiamy w oparciu o zachowane oryginalne pamiątki, dokumenty, świadectwa i fotografie pochodzące z unikatowego i nieznanego zbioru ks. Józefa Jarzębowskiego. Poprzez życie i działalność tych ludzi pokazujemy losy powstańców, ale także ich pragnienia i uczucia – mówi Irena Wawrzyniak z Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.

Ekspozycja „Mówią ludzie roku 1863” została tak skonstruowana, aby ci, którzy nie interesują się historią, zrozumieli dzieje tego zrywu narodowego.
– Mając 300 teczek dotyczących powstania styczniowego wybraliśmy tylko znikomą część. Do sześciu gablot wybraliśmy dokumentację, ale też ułożyliśmy ją w pewną opowieść, taką, która opowie historię powstania, ale też wzruszy – dodała Wawrzyniak.
Przez pryzmat losów, codziennego życia 13 postaci, których wizerunkami dysponuje muzeum – wybrane zostały zdjęcia i pamiątki, rękopisy, pamiętniki, świadectwa, listy i inne dokumenty, które po sobie pozostawili – ukazuje dramatyczne losy tego zrywu narodowego i osób w niego zaangażowanych.
– Odczytanie wybranych przez nas tekstów źródłowych nie było łatwe. Naszym pracownikom zajęło to kilka miesięcy. Gdy już teksty zostały odczytane to stwierdziliśmy, że należy je nagrać i także zaprezentować na wystawie. Tak też się i stało. Głosu bohaterom użyczyli pracownicy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, księża i mieszkańcy Lichenia. Efekty można zobaczyć i posłuchać w licheńskim muzeum. Liczymy także na to, że choć część tych materiałów uda się nam wydać – podkreśla Irena Wawrzyniak.

Bohaterami wystawy „Mówią ludzie 1863 roku” są: Józef Kajetan Janowski, sekretarz stanu Rządu Narodowego w postaniu styczniowym; Maria Ilnicka, publicystka, tłumaczka, poetka; Ludwik Adam Mierosławski, generał, działacz polityczny, poeta i historyk wojskowości; Władysław Modrzewski, powstaniec styczniowy; Marian Langiewicz, generał, dyktator powstania styczniowego; Józef Jankowski, podpułkownik wojska narodowego, najwytrwalszy dowódca powstańczy; Włodzimierz Lechowski, powstaniec styczniowy, Sybirak; Jan Józef Bartłomiej Jeziorański, komisarz komunikacji w Organizacji Narodowej powstania styczniowego; Romuald Traugutt, generał, ostatni dyktator powstania styczniowego; Olga Gołębiowska, guwernantka i nauczycielka; Cezary Mickiewicz, herbu Poraj, student, który drogę na zesłanie pokonał piechotą i zilustrował ją grafikami; Ludwik Niemojowski, nowelista, dramaturg i etnograf oraz Eliza Orzeszkowa, pisarka, publicystka i działaczka społeczna.

Zbiór materiałów historycznych związanych z powstaniem styczniowym 1863 roku jest autorską kolekcją księdza Józefa Jarzębowskiego gromadzoną od lat 20. XX wieku do roku 1964. Stworzona przez niego kolekcja jeszcze przed drugą wojną zdobyła opinię jednego z podstawowych źródeł wiedzy o wydarzeniach z 1863 roku. W jej skład weszły między innymi bezcenne obiekty ze zbiorów rodzinnych Trauguttów, w tym osobiste rzeczy dyktatora przekazane księdzu przez córkę, Annę z Trauguttów Juszkiewiczową. Po wojnie, od lat 50. zbiory ks. Józefa Jarzębowskiego znajdowały się w Fawley Court w Anglii. W 2006 roku zgromadzona przez księdza unikatowa kolekcja trafiła do Lichenia.  Fot: Marcin Oliński

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2