Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin
Filtr
 • Godzina "W", choć odległa, się zbliża

  W tytule specjalnego wydania Salonu Poezji Anny Dymnej znalazł się wyjątek z utworu niesłyszącego hiphopowego artysty – Karola Pjusa. Poświęcił go Plutonowi Głuchoniemych, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Najbliższe wydarzenie zostanie bowiem zadedykowane 70. rocznicy wybuchu narodowego zrywu w stolicy.

 • Panny Wyklęte i Inni

  „Panny Wyklęte” – projekt muzyczny Dariusza Malejonka i artystek polskiej sceny muzycznej, zainspirowany historią Żołnierzy Wyklętych zagości w Koninie. Wszystko w ramach obchodów 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia Konin przyłączy się do miast, które wspólnie z Warszawą uczczą pamięć powstańców.
 • Eryk Rosin. Powstaniec z Konina

  Koniński farmaceuta, Eryk Rosin, był mężczyzną słusznej postury. Twarz miał surową, spojrzenie jego było wnikliwe. Swoim wyglądem wzbudzał respekt, lecz wrażenie wywołane przez fizjognomię tego człowieka nie zgadzało się z łagodnością i poczuciem humoru, którego doświadczali wszyscy, którym udało się przebrnąć tę fasadę. Długie lata prowadził aptekę na rogu placu Wolności i ulicy Przechodniej na Starym Rynku. Pacjentom znany był z życzliwości, cierpliwości i uprzejmości, za którymi krył się niezwykły bagaż. Urodzony w Koninie aptekarz był bowiem ocalałym z powstania warszawskiego i niemieckiego stalagu żołnierzem. Gdzie wybiła dla niego godzina „W”?

 • Eksplozja ciszy w Powstaniu Warszawskim

  Niemcy nie mogli w to uwierzyć. Ten polski oddział był ewenementem na skalę światową. Tworzyli go głusi żołnierze, świetnie wyszkoleni do walki i konspiracji. Przenosili rannych, meldunki, gotowali posiłki, pełnili służby wartownicze, strzelali do wojsk nieprzyjaciela. O legendarnym Plutonie Głuchoniemych w Armii Krajowej został zrealizowany krótkometrażowy dokument autorstwa Katarzyny Rimpler – „Eksplozja ciszy” (2007). Opowieść o niezwykłych żołnierzach kończy przysięga Armii Krajowej wypowiedziana przez głuchą uczestniczkę Powstania Warszawskiego – Jadwigę Stec-Smoczkiewicz pseudonim "Jaskółka" z Batalionu "Miłosz".

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2