Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Nie ma poezji bez Tuwima

Stała na stacji lokomotywa, słowik spóźniał się na obiad, miłości, zmysłowości, spełnień też było w tym Salonie Poezji w bród. Wszystko za sprawą wierszy Juliana Tuwima, którego czytali Andrzej Seweryn i Zbigniew Zamachowski. Pierwszy z wybitnych aktorów gospodarzył, drugi - gościł na scenie Konińskiego Domu Kultury. Spotkanie z poezją jednego z największych polskich poetów odbyło się 25 stycznia br. przy pełnej widowni. Obaj aktorzy zaprezentowali wybrane erotyki, wiersze dla najmłodszych, pełne poczucia humoru, dystansu i ciętych ripost, charakterystycznych dla Tuwimowskiej stylistyki. 


fot. Zdzisław Siwik

Towarzyszyli im muzycy z Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego "Ad Libitum" (za fortepianem: Jarosław R. Piotrowski) oraz Szymon Pawlicki - honorowy gospodarz konińskich Salonów i Katarzyna Kubacka - koordynatorka tego projektu w naszym mieście.

A oto próba, najwyższa, ciętego języka polskiego poety rodem z Łodzi: Pewnego dnia, pewien satyryk i autor tekstów publicystycznych, którego antysemickie poglądy były powszechnie znane na jednym z przyjęć dla literatów, wzniósłszy toast, powiedział co następuje: „Nie ma literatury polskiej bez Adama Mickiewicza, nie ma Adama Mickiewicza, bez Pana Tadeusza, nie ma Pana Tadeusza bez Jankiela, niech żyje Tuwim”. W odpowiedzi na to poeta wzniósł kielich i odrzekł: „Nie ma literatury polskiej bez Adama Mickiewicza, nie ma Adama Mickiewicza bez Pana Tadeusza, nie ma Pana Tadeusza bez Jankiela, nie ma Jankiela bez cymbałów, niech żyje Nowaczyński”.
 


fot. Zdzisław Siwik

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2