Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

„Opowieść wigilina” w Salonie Poezji

Był to pierwszy Salon Poezji Anny Dymnej w Koninie, w którym czytana była proza. Nad postacią stworzoną przez Karola Dickensa w "Opowieści wigilinej" zatrzymali się w Salonie Poezji Grażyna Barszczewska i Jerzy Szejbal. Para znakomitych aktorów zinterpretowała fragmenty tej powieści w Konińskim Domu Kultury, 14 grudnia br.


Fot. Zdzisław Siwik

W rolach kolejnych zjaw, siostrzeńca Scrooge'a występowała Barszczewska, role męskie – czytał Szejbal. Utwór Dickensa, który prowadzi swojego bohatera przez gąszcz przerażających wizji, ukazujących mu jego przeszłość i możliwą przyszłość, może wystraszyć nie tylko dzieci. W wykonaniu Barszczewskiej i Szejbala, nocne eskapady z Duchami, zmarłym wspólnikiem Marleyem pobrzękującym łańcuchami, widmo strasznej samotności, załagodziła pełna poczucia humoru interpretacja, dzięki której "Wigilijna opowieść" została stworzona na nowo. Przytoczyli oni wybrane fragmenty prozy Dickensa, opisujące Scrooge'a jako podłego chlebodawcę i człowieka, dla którego nie istnieje dylemat: interes czy ludzkość, zamkniętego w ciemnym samotnym domu, wątki opisujące spotkania ze zjawami i jego cudowne przemienienie, dzięki któremu się uśmiechnął.

Salonowi Poezji Anny Dymnej jak zawsze towarzyszyły Muzyczne Anioły, czyli Michał Jankowski akompaniujący na fortepianie trzem wokalistkom: Annie Ciesielskiej, Oliwii Małeckiej i Paulinie Wojnarowskiej. Wykonały one piosenki związane z klimatem świąt Bożego Narodzenia: "Z wysokiego nieba", "Pan Niebios", "Dla Niego cały świat", a w finale – wspólnie, "Szarą kolędę".

Honory gospodarza Salonu Poezji pełnił koniński aktor, Szymon Pawlicki (wspólnie z nim gości wydarzenia wprowadzała Katarzyna Kubacka), który witając się z publicznością, wyrecytował wiersz Jonasza Kofty. Był to jedyny poetycki akcent tego wieczoru.


Fot. Zdzisław Siwik

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2