Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Nazywam się Narcyz

Autor projektu zatytułowanego „Pole Narcyzów” zaskoczył widzów nowatorską instalacją. Dziewięć obiektów (przypadek czy świadomy wybór? numerologiczna ‘dziewiątka’ jest cyfrą duszy), pochylonych nad monitorami, na których migają pasy, przewijają się obrazy, pojawiają ludzie, architektury, miejsca na Ziemi – które ze względu na szybkość przekazu trudno zarejestrować jakimkolwiek zmysłem ludzkim – to wyobrażenie współczesnego narcyza, który nic z tego nie rozumie, lecz uwielbienie nie pozwala mu przestać.  

Fot. Zdzisław Siwik

Obojętna jest mu obecność innych, wystarczy monitor i obraz. Prof. Bednarczyk zindywidualizował swoje obiekty. Każdy z nich, mimo iż w tej samej pochylonej pozie, jest inny (każdy z nich waży 30 kg, na własnych barkach, po krętych schodkach, wnosił je między innymi kurator „Wieży Ciśnień”, Robert Brzęcki). Odróżnia się kolorem, fakturą (mapa, oderwany płat skóry, cyfry, kolejne miesiące liczone boleśnie na kręgosłupie, niczym stacje drogi krzyżowej, etc.), zastosowaną symboliką. Osiem (niby tych samych) postaci, ulokowanych dookoła, otoczonych  przez zwiedzających tę wystawę –  plus jedna, zwrócona tyłem do innych, nachylona przodem do największego monitora, który przywołuje na myśl ołtarz. Do jakiego boga modli się o spokój cierpiący narcyz?

„Wieża Ciśnień” zawsze zaskakuje interesującymi projektami z pogranicza sztuki i socjologii. Tym razem pomysł okazał się niezrównany, niczym jeden z gatunków kwiatu, który obrósł mitem. Prof. Bednarczyk podkreślał, że realizacja jego wizji była zespołowa, dziękował nieobecnej żonie, Bogumile, która „nie tylko Bogu jest miła” – za to, że wytrzymała półtora roku z artystą wpatrzonym w swoje dzieło. I tak oto, nie wzgardziwszy miłością, Profesor z Krakowa ustrzegł się zemsty Nemezis.

Wystawa otwarta w Galerii CKiS 6 lutego br. będzie czynna dla zwiedzających do końca miesiąca (gorąco ją polecamy).  Później od 7 kwietnia będziecie ją mogli Państwo oglądać w Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku, zostanie zaprezentowana w Galerii „Kaplica”.


Fot. Zdzisław Siwik

 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2