Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Cheb Kader w pieśniach raï

Przedstawia się jako Cheb Kader. Ale Cheb to nie imię, to tytuł młodego pieśniarza, który wyraża w swoich pieśniach odmienioną obyczajowość. – W dawnych utworach raï było więcej konwenansów, ludzie nie mówili i nie śpiewali o uczuciach, o miłości. Dawnych pieśniarzy nazywano szejkami – czyli „starymi”, „starszymi”. Po przełomie, jaki nastąpił w naszej obyczajowości zmieniła się tematyka kompozycji, a nowych twórców odmienionego gatunku nazywa się „chebami”. „Młodszymi” – tłumaczył Kader.


Fot. Zdzisław Siwik, Paweł Hejman


Fot. Zdzisław Siwik, Paweł Hejman
 

Trochę o nim. Naprawdę nazywa się Kouider Morabet. Urodził się w 1966 roku w Oranie, na terenie Algierii, w rodzinie o korzeniach marokańskich. Czuje się Marokańczykiem. Jako 9-latek dołączył do ojca, muzyka, który wyemigrował do Francji. Muzyka raï, którą tworzy i wykonuje sięga korzeni ludowych. Wywodzi się w prostej linii z pieśni Berberów, ludu zamieszkującego Białą Afrykę i Saharę – od Algierii po Libię. Berberowie byli pasterzami, jako jedyna rdzenna ludność tamtego regionu nie poddali się wpływom arabskim ani kolonialnym, dlatego określają siebie mianem Imazighen – ludzi wolnych. To właśnie z ich tradycji i ducha narodziło się raï.

Cheb Kader popularyzuje tę muzykę we Francji od 1985 roku, śpiewa w darija, potocznym arabskim. To również najczystszy dialekt Maghrebu, miasta w którym odbywają się dziesiątki muzycznych festiwali i w którym można usłyszeć owe wpływy, o których mówi artysta.

O połączeniu raï z muzyką klasyczną pomyślał w Sofii, gdzie wystąpił wspólnie z Orkiestrą Filharmoniczną (2002, nagrał z nią płytę zatytułowaną „Mani”). – Polacy są utalentowani w tej dziedzinie, macie znakomitych muzyków, dlatego zdecydowałem się nagrać płytę w waszym kraju – wyjaśniał muzyk, który ma za sobą tournee po krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Japonii (w 2014 roku został uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Artysty Świata Arabskiego przez Ministerstwo Kultury Maroka i UNESCO).

Jak się okazuje, Polska ma też znakomitych filmowców. Zdjęcia do klipu, który będzie promował jego najnowszą płytę powstały w naszym mieście (album ukaże się latem tego roku). Na scenie CKiS – DK „Oskard” i w przestrzeni miejskiej zrealizowali je Zdzisław Siwik (reżyseria) i Marcin Oliński z Konińskiego Domu Kultury. Wystąpiły w nim również tancerka, choreograf i właścicielka Studia Tańca „Fart” – Justyna Szczap-Morkowska oraz skrzypaczki i wiolonczelistki z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia, i Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego „Ad Libitum” (KDK). Dodajmy jeszcze, że artysta określa styl jako raï fusion, co oznacza bogactwo wpływów, tym razem – muzyki klasycznej. 

W spotkaniu z Chebem Kaderem wzięły również udział jego menadżerka Ewa Linda Johnsson i tłumaczka języka francuskiego – Beata Barancewicz-Kaszubowska, bez których rozmowa o muzyce dialogu byłaby niemożliwa. O premierze teledysku nakręconego w Koninie poinformujemy wkrótce. 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2