Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

Piękno nie umiera nigdy

Zaledwie rok temu odszedł Józef Szyk. Rocznica jego śmierci stała się okazją do spotkania i wspomnień – człowieka i niezwykle pracowitego twórcy, którego pasją były sztuki plastyczne i film. Wydarzenie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Koniński Dom Kultury zgromadziło tłum bliskich, przyjaciół i wszystkich tych, którzy z Józefem Szykiem zetknęli się we wspólnych działaniach.


Fot. Zdzisław Siwik


Fot. Zdzisław Siwik

W MBP została otwarta wspomnieniowa wystawa plastyczna zatytułowana „DROGA – Józef Szyk”. Przypomniała malarskie poszukiwania uzdolnionego twórcy, który z wzajemnością kochał przyrodę. W kąciku Galerii „Nad książkami” czas zatrzymały przedmioty, których używał w codziennej pracy – pędzle, palety, dwie pary należących do niego okularów. Malarstwo było jego ulubionym zajęciem, ale nie ograniczał się do tej techniki. Zajmował się medalierstwem, metaloplastyką, rysunkiem. Przed wejściem do galerii, na sztaludze, znalazł się zestaw jego prac, pełnych poczucia humora. Scenki jak z Mleczki, przypominały, że Józef Szyk lubił żartować i kochał ludzi, takimi jakimi byli. 

Wystawę w MBP w większości stanowiły pejzaże, bardzo konkretne. Artysta sportetował w nich najpiękniejsze miejsca w regionie: parki, oczka wodne, polne i leśne drogi, etc. Wśród prac znalazł się także autoportret Józefa Szyka, namalowany w 1999 roku. – Manifestował to, co czuł – powiedziała o nim żona Mirosława, przypominając też jego ulubioną sentencję Kornela Makuszyńskiego: „Piękno jes wieczne, piękno umrzeć nie może. I po nas zostanie to tylko na wieczne czasy, co duch pięknego, a myśl nasza wspaniałego dokona”. 

Jak wspominał Andrzej Moś, Szyk malował plansze do czołówek i tyłówek filmów powstających w Amatorskim Klubie Filmowym „Muza”. Twórca amator współtworzył go w 1973 roku. Wcześniej zorganizował grupę filmową „Kadr” w Konińskich Zakładach Naprawczych (późn. FUGO), gdzie pracował. Kiedy Dom Kultury Zagłębia Konińskiego ogłosił nabór do Klubu, Józef Szyk wspólnie z kilkoma kolegami zasilili jego szeregi. Ich pierwszym, zbiorowym filmem był dokument „Ziemia przemian i przyszłości” (1974). Goście projekcji obejrzeli go na ekranie Kina „Oczko”. Odbył się tu również pokaz dwóch innych realizacji AKF „Muza” – „Karate” i „Urodzony w niedzielę”. Ten ostatni był z kolei pierwszą animacją w historii Klubu, nad którą pracowali wspólnie Józef Szyk, Gustaw Schneider i Czesław Rakowicz. Na zakończenie pokazów filmowych, Andrzej Moś zaproponował zebranym, by obejrzeli jeszcze fragment dokumentu zrealizowanego z okazji jubileuszu – 40-lecia Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”. Wydarzenie zostało zorganizowane w Konińskim Domu Kultury w listopadzie 2013 roku. Jednym z bohaterów, którzy wspominają mit założycielski i pierwsze istotne dokonania konińskiego ruchu filmowego był właśnie Józef Szyk. 

Mirosława Szykowa podarowała też „Muzie” fotograficzny portret swego męża i kronikę dokumentującą dokonania klubowe jego autorstwa. Plastyczną oprawę seansów stanowiły: rysunkowy portret Zbigniewa Cybulskiego i karykatura Andrzeja Mosia, które wyszły spod ręki bohatera tych wspomnień. Na otwarciu wystawy i podczas projekcji obecni byli koledzy Józefa Szyka, z którymi współtworzył filmy w AKF „Muza” (24 kwietnia 2015). 

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2