Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
Logo - Kulturalny Konin

1945' na błoniach

Przeloty samolotów transportowych, pokaz mody, prezentacje wyposażeń umundurowania, szarża i wystrzały z armat były atrakcją tegorocznego Konińskiego Pikniku Patriotycznego. Sobotnie spotkanie na błoniach (9 maja 2015r.), jak nakazuje tradycja tego rodzaju wydarzeń, rozpoczęła odprawa grup biorących udział w pikniku. Odprawy dokonał Józef Nowicki, prezydent Konina. Meldunek włodarzowi miasta złożył Maciej Chojnacki ze Szwadronu Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej.


Fot. Zdzisław Siwik


Fot. Zdzisław Siwik

Po krótkiej prezentacji poszczególnych grup błonia ,,przejęli" tancerze. Zespoły ludowe z Konina, Kościelca i Liśca, zatańczyły Poloneza. Układ choreograficzny przygotował Dariusz Intrys, szef Zespołu Pieśni i Tańca Konin z Konińskiego Domu Kultury. W pierwszych parach stanęli prezydent Konina i jego zastępcy.

W tegorocznym pikniku udział wzięli przedstawiciele: 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, klasy: Wojskowa ZS im. Kopernika, Policyjna i Strażacka z CKU, GRH RAKKASANS, Studio Historyczne ,,Huzar’’, GRH: 7DAK, 15 Pułk Ułanów sekcja zmotoryzowana, Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej, GRH ,,Bluszcz’’, GRH II Liceum oraz Aeroklub Koniński. Były także pokazy tresury psa policyjnego, akrobacje szybowców i lot balonu.
Największą atrakcją były przeloty samolotów z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu w tym samolotu Herkules. Żołnierze z Powidza opowiadali także o misjach, które wykonują oraz o pracy wojska. Zaprosili także do udziału w dniu otwartym jednostki, który odbędzie się 29 maja.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również pokaz mody w wykonaniu GRH Bluszcz z Warszawy. Dziewczyny zaprezentowały stroje z czasów międzywojnia i powojenne, noszone przez panie nie tylko w Europie.
- Pokaz spodobał się bardzo koninianom. Jednak, co ważne, równie wielkie wrażenie zrobiły na uczestnikach pikniku stroje, w których zaprezentowali się uczniowie naszych szkół. W ogłoszonym konkursie na strój z XX-wieku, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zaskoczyło nas to, że młodzież przygotowując się do konkursu, nie tylko obejrzała zdjęcia strojów wówczas noszonych, ale zgłębiła wiedzę o ówczesnej modzie - mówi Małgorzata Kazuś, kierownik działu artystycznego KDK, przewodnicząca komisji konkursowej.
Obok stroju wiedza ta zdecydowała o wygranych. Nagrody, ufundowane przez Urząd Miejski w Koninie, zdobyli III Liceum Ogólnokształcące (stroje międzywojnia), Krzysztof Walczak z II Liceum Ogólnokształcącego za strój hipisa oraz Adrianna Jabłońska z I Licem Ogólnokształcącego za strój inspirowany kinem z lat 20. i 30.

Prawdziwą ucztą dla pasjonatów historii był przygotowany przez Stowarzyszenie ,,Huzar’’ „Projekt 1945” – Wysiłek Polaków w czasie II Wojny Światowej. Zaprezentowano między innymi wyposażania, umundurowania i oporządzania sprzętu bojowego w tym egzemplarzy wykorzystywanych w czasie ostatnich produkcji filmowych takich jak „Miasto 44”.
W przerwach między pokazami historycznymi zaprezentowała się Orkiestra Dęta PAK KWB Konin.

Organizatorami II Konińskiego Pikniku Patriotycznego, któremu towarzyszyło hasło ,,Patriotyzm XX wieku", byli Urząd Miejski w Koninie i Koniński Dom Kultury.

PolecamyInne:

Linki:

Copyright © Kulturalny Konin 2012
wykonanie bp8.pl serv2